Aplikacionet më të mira për të shkruar në Mac tuaj

Uliksi për Mac, në shitje për një kohë të kufizuar

Një nga aktivitetet që përdoruesit e Mac bëjnë më shumë është shkrimi. Mund të jenë shënime dhe dokumente për studimet tona, raporte për punën tonë, postime për blogun tonë ose faqet ku botojmë artikuj rregullisht ose ai libër me të cilin shumë ëndërrojnë të arrijnë kategorinë e "super shitjeve". Por çfarëdo që të shkruajmë, ne shkruajmë, dhe shkruajmë shumë. Për këtë arsye sot do t'ju tregoj një zgjedhja e atyre që mund të jenë aplikacionet më të mira për të shkruar në Mac tuaj. Dhe unë them "mund" sepse, në fund të fundit, aplikacioni më i mirë nuk është askush tjetër përveç atij që është në gjendje të përshtatet më mirë me nevojat e secilit përdorues të veçantë, dhe jo ai që më pëlqen më shumë.

Por gjithashtu, duke u nisur nga supozimi se shumica dërrmuese e përdoruesve të Mac janë gjithashtu përdorues iPad dhe / ose iPhone, ne do të përfshijmë vetëm ato aplikacione për të shkruar që gjithashtu kanë versionin e tyre përkatës për iOS Për shkak se një tipar i përbashkët i shumicës së shkrimtarëve është se në çdo kohë, kudo është e mirë kur ndizet llamba e krijimtarisë. Le të fillojmë.

Faqet

Nuk është se «dhia tërheq për në mal», është thjesht se nëse flasim për aplikacione për të shkruar në Mac, gjëja më e qartë duket se fillon me atë që na ofron vetë Apple falas, Faqet.

Unë nuk jam duke shkuar për të hyrë në shumë detaje në lidhje me çdo kërkesë, ose ne nuk do të përfundojë, por mbi një bazë personale unë tashmë ju them se Pages nuk është i preferuari im. Në favorin tuaj është e nevojshme të tregoni tuajin integrimi dhe sinkronizimi i madh me pjesën tjetër të pajisjeve përmes iCloud (ju mund të filloni të shkruani në Mac tuaj, të vazhdoni në iPhone tuaj ndërsa prisni autobusin dhe të përfundoni nga iPad duke pirë një kafe), dhe kjo ka një ndërfaqe shumë e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përdorur, i përshtatshëm për të sapoardhurit dhe që në të njëjtën kohë, ofron një mori veçorish më të gjera për përdoruesit e përparuar. Dhe nuk duhet të harrojmë se ju mund të importoni dhe eksportoni si në vetë formatin Pages ashtu edhe në Word, PDF dhe ePub. Meqenëse është falas, është më mirë ta eksploroni dhe vlerësoni atë për veten tuaj.

Fjalë

Le të vazhdojmë me Word-in e qartë. Mos më hidhni gurë, por personalisht, më pëlqen ndërfaqja Word më shumë se Pages, megjithatë, ka kaq shumë funksione para vetes saqë ndonjëherë ju duhen disa sekonda për të ditur se ku të prekni. Sinkronizohet shumë mirë ndërmjet pajisjeve përmes llogarisë suaj të Microsoft dhe, nuk mund ta mohojmë, është shumë shumë i plotë dhe më i përdorur globalisht.

shkrimtar iA

iA Writer dallohet për të ndërfaqe jashtëzakonisht minimale e përdoruesit të dizajnuara për t’i dhënë një ndjesi në stilin e shkrimit. Kur jeni duke shkruar nuk ka asgjë në ekran, përveç fletës dhe fjalëve tuaja.

Tekst i thjeshtë dhe skedarë të ruajtur automatikisht në iCloud me veçoritë e tij të tjera, së bashku me Mbështetje për Markdown. Por tiparet dhe përfitimet e iA Writer janë shumë më tepër, veçanërisht nëse jeni një nga ata që shpërqendrohen lehtë.

 

 

iA Writer (Lidhja e AppStore)
shkrimtar iA29,99 €

noter

noter është aplikacioni për të shkruar në Mac i preferuar nga shumë shkrimtarë. Përparësitë e tij kryesore përfshijnë një shkrim pa shpërqendrime në mënyrën iA Writer, nivelin maksimal të personalizimit (sfondi dhe ngjyra e planit të parë, kufijtë, lloji i lëvizjes ...) lehtësi e madhe në planifikimin e një projekti të rëndësishëm shkrimi siç është një roman falë "bordit të tij" "pamje dhe shumë e shumë veçori dhe funksione të tjera që e kanë bërë atë një nga aplikacionet më prestigjioze të shkrimit.

Aplikacioni nuk është më i disponueshëm në App Store

Ulysses

Dhe e lë të preferuarën time për fund, Ulysses, një aplikacion sa jashtëzakonisht i bukur, aq edhe funksional, si në Mac, iPad ose iPhone, dhe gjithashtu një nga më të shtrenjtët (44,99 € për Mac dhe 24,99 € për iPhone / iPad).

Për shijen time, Ulysses është aplikacioni perfekt për ata që shkruajnë shpesh në internet, por edhe për ata që ndërmarrin projekte më ambicioze siç është shkrimi i një libri.

Su ndërfaqja është jashtëzakonisht e thjeshtë dhe pa shpërqendrime, duke ju lejuar të përqendroheni në shkrim, dhe asgjë tjetër. Të gjitha tekstet tuaja sinkronizohen përmes iCloud, pa komplikime, është i pajtueshëm me Markdown dhe mund të eksportoni në Word, PDF, format epub ose të botoni direkt në blogun tuaj WordPress ose Medium.

Aplikacioni nuk është më i disponueshëm në App Store

Sigurisht që ka shumë aplikacione të tjera për të shkruar në Mac-in tuaj, ky është vetëm një shembull, por, cili është i preferuari juaj dhe pse?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   rotelo dijo

  Nuk jam dakord, ju nuk citoni LibreOffice, pse nuk paguhet? Shkoni tani!!!

  1.    Jose Alfocea dijo

   Rshtë më e thjeshtë se supozimi juaj i gabuar Rotelo: Unë nuk e përmend LibreOffice sepse nuk e kam përdorur kurrë dhe për këtë arsye nuk do të rekomandoj diçka që as nuk e kam hapur, nuk do të ishte e sinqertë për mua. Nëse është falas apo i paguar nuk është një faktor që përcakton cilësinë e një produkti dhe për këtë arsye, nuk është një aspekt nga i cili do të qeverisem ndonjëherë. Të gjitha të mirat!

 2.   serrakop dijo

  Cilat faqe janë falas Ku?, E marr në dyqan me një kosto prej 19,99 € ...

  1.    Jose Alfocea dijo

   Përshëndetje. Për disa vite Faqet, Numrat dhe Keynote ishin falas kur blini ndonjë pajisje Apple, kjo u njoftua në një Keynote, dhe unë e them këtë nga përvoja ime. Ndoshta nuk keni blerë ndonjë produkt të Apple kohët e fundit, por kur ta bëni, sigurohuni që të identifikoheni me të njëjtën Apple ID dhe ata do të shfaqen për të shkarkuar falas si përdoruesit e tjerë.

 3.   ViVVo dijo

  Shume mire Nëse kriteret për këtë listë të aplikacioneve janë që i keni përdorur ato, unë do të konsideroja ndryshimin e titullit të këtij postimi në blog. Pajtohem plotësisht që çmimi nuk shënon cilësinë e një produkti, por është gjithashtu e vërtetë që testimi i 5 kandidatëve nuk ju lejon të flisni siç duhet për cilësinë e aplikacioneve të ekosistemit "shkruaj në macOS".

  1.    Jose Alfocea dijo

   Përshëndetje ViVVo. Kush tha që unë provova vetëm "5 kandidatë"? Ajo që kam thënë është që unë nuk e kam provuar LibreOffice dhe si pasojë, as nuk e përfshij atë, as flas për ose kundër. Ajo është bërë. Ka shumë aplikacione për të shkruar në Mac dhe natyrisht që nuk i kam provuar absolutisht të gjitha, as unë, as ti, as askënd. Në fillim të tekstit e bëj qëllimin tim mjaft të qartë, megjithëse duket se ju nuk i kushtoni vëmendje më shumë se titullit. Unë them: «sot unë do t'ju tregoj një përzgjedhje të atyre që mund të jenë aplikacionet më të mira për të shkruar në Mac tuaj. Dhe unë them" mund "sepse, në fund të fundit, aplikacioni më i mirë nuk është askush tjetër përveç atij që është më i aftë të përshtaten nevojave të secilit përdorues në veçanti, dhe jo atij që më pëlqen më shumë. »
   Unë mendoj se para se të komentoj, dhe mbi të gjitha, para se të kritikoj në një mënyrë negative, është thelbësore që me kujdes të lexoni të gjithë tekstin. Për çdo rast, unë do ta përsëris atë duke cituar përsëri veten time: "aplikacioni më i mirë nuk është askush tjetër përveç atij që është në gjendje të përshtatet më mirë me nevojat e secilit përdorues në veçanti, dhe jo ai që më pëlqen më shumë".
   Përsëri, përshëndetje dhe faleminderit shumë që na vizituat.

 4.   Cecilia Camppos dijo

  Po shkruaj një libër në Mac dhe më duhet një program për të shënuar faqet për mua dhe për të përcaktuar faqet e përparme dhe të pasme, etj. Dhe gjithashtu që përfshin mundësinë e përfshirjes së imazheve.
  Bëni më të lehtë trajtimin e tij, sepse nuk i kuptoj shumë nga këto gjëra.
  Ju falënderoj shumë për mbështetjen.

 5.   Fernando Arriola Meneses dijo

  Unë bleva licencën Scrivener për Mac rreth dy vjet më parë. Sot që u përpoqa ta hap për të shkruar diçka, më rezulton që asistenti i Mac më thotë se nuk mund ta hapë sepse ofruesi nuk e ka azhurnuar versionin, i cili ishte krijuar për të punuar në 32 bit dhe Mac IOS, kërkon që ajo të punë në 64 bit; Shkova në faqen e ofruesit dhe kërkova numrin e licencës. Appstore tregon që pasi është një ofrues i pavarur, nuk ka asnjë përgjegjësi.