Aplikacioni Google Drive rrëzon OS X Mavericks

google-drive-mavericks

Aplikacioni Google Drive po shkakton disa probleme për përdoruesit e OS X Mavericks pasi mund të lexoni në forume të mbështetjes së Apple. Ky problem nuk është serioz, por disa përdorues e kuptuan se diçka e çuditshme po ndodhte me ikonat në tryezën e tyre dhe të gjithë bien dakord në shpjegimet e tyre: i lehtë duke ndezur ikonat.

Kjo nuk është aspak normale dhe kur e kuptoni problemin, gjëja e parë që bëni është të shikoni në faqen e internetit të mbështetjes së Apple ku Duket se ka disa të prekur dhe për disa kohë. Ky problem në thelb i atribuohet instalimit të aplikacionit desktop Google Drive, i cili gjithashtu duket se është pjesërisht fajtor për disa probleme me Finder.

Një nga zgjidhjet është padyshim që të dilni ose edhe të fshini drejtpërdrejt Google Drive nga Mac-u ynë, por nëse jeni përdorues i këtij aplikacioni mund të kryeni një tjetër 'hile' për të shmangur këtë problem. Ky problem është i lidhur drejtpërdrejt me OS X Mavericks dhe çdo version i mëparshëm i OS X nuk paraqet këtë problem, i cili ka çuar në hetime të mëtejshme të të prekurve duke zbuluar se shkaku i problemit është App Nap, Ajo që bën është të zvogëlojë konsumin e aplikacioneve kur ato nuk janë aktive dhe të kursejnë baterinë e Mac-ut, por kjo mund të shkaktojë probleme në aplikacione dhe është ajo që ndodh me Google Drive.

Për të çaktivizuar App Nap është kaq e thjeshtë se si të hyni në informacionin e aplikacionit ose duke shtypur butoni i djathtë sipër dhe mbi Merrni informacion ose direkt me cmd + i në aplikacionin për kontrolloni kutinë Parandaloni App Nap Ose çaktivizojeni plotësisht App Nap nga terminali duke ndjekur tutorialin që Miguel bëri në kohën e tij dhe që ai u largua mu ketu.

Tani aplikacioni Google Drive nuk do të shkaktojë më dridhje ose prishje, megjithëse pritet që ky problem të korrigjohet në versionet e ardhshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Tubarro dijo

    Në Yosemite Google Drive nuk bën që SAFARI dhe ITUNES të funksionojnë mirë, të çinstalohen dhe të gjitha problemet të zgjidhen.