Aplikimi për punë i plotësuar nga Steve Jobs u shit për 222.400 dollarë

Letra e Steve Jobs

Nëna ime tha shumë shpesh se “ka njerëz për gjithçka”. Dhe çfarë arsye ishte ai. Ka njerëz të gatshëm të paguajnë më shumë se dyqind mijë euro për një formë punësimi që bashkë-themeluesi Steve Jobs plotësoi në 1973, kur ai po mbaronte studimet në kolegjin Reed.

Një letër me njolla të zakonshme që merr vlera të mëdha për koleksionistët thjesht sepse ishte e mbushur me dorë nga një prej njerëzve më ikonë të Amerikës: bashkëthemeluesi i Apple Steve Jobs.

Disa ditë më parë Postova lajmi se një dokument i rrallë do të dilte në ankand. Origjinali i një kërkese për punë të mbushur me dorë nga Steve Jobs në 1973. Epo, ankandi tashmë është zhvilluar dhe ai është shitur për një dajak 222.400 dollarë në një ankand në Londër.

Dokumenti doli në shitje në 24 shkurt në një ankand online një mujor. Punët e plotësuan aplikacionin përsëri gjatë ditës duke shpresuar të gjejnë një punë pas braktisjes së Kolegjit Reed, të cilin ai ndoqi për rreth gjashtë muaj. Një vit më vonë, në 1974, Jobs u bashkua me Atarin si teknik, ku më vonë u bashkua me Steve Wozniak për të themeluar Apple në 1976.

Formulari i punëve

Steve Jobs gjithashtu kërkoi punë, si çdo fëmijë tjetër në moshën e tij.

Në formular, i cili ishte shitur më parë për 175.000 dollarë rreth tre vjet më parë, Jobs renditi "anglisht lit" si specialitetin e tij, ndërsa renditi gjithashtu "teknologjinë elektronike" dhe "inxhinierin e projektimit" si aftësi dhe interesa të veçantë. Bashkëthemeluesi i Apple gjithashtu renditi aftësitë e tij kompjuterike dhe llogaritëse.

Shënimi i ankandit thotë se është në "gjendje shumë të mirë" me "njolla të lehta dhe shirit të vjetër të pastër në skajin e sipërm". Dokumenti shoqërohet me të gjithë dokumentacionin përkatës që vërteton vërtetësinë e tij.

Nëse ndjek të njëjtin progresion të rritjes së vlerës me kalimin e kohës, blerësi i ri do të jetë në gjendje ta nxjerrë atë në shitje në tre vjet të tjera dhe të marrë më shumë se treqind mijë dollarë për të. Unë gjithmonë kam menduar se investimi në Apple është një bast i sigurt ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.