Apple çaktivizon llogarinë e biznesit Clearview AI, siç bëri tashmë me Facebook ose Google

Clearview AI shkel marrëveshjet e Apple

Programi i zhvilluesve të Apple është në dispozicion për këdo që dëshiron të hyjë në të, për një tarifë. Kjo ju jep të drejtë për të provoni betat që kompania po lançon me qëllim të aftësisë për të përshtatur aplikacionet me versionet e reja. Por gjithashtu ka një program zhvilluesi të ndërmarrjeve që është shumë më i kufizuar. Rregullat që duhet të përmbushen janë më të rrepta dhe tani Apple ka çaktivizuar llogarinë e Clearview AI për shkeljen e tyre.

Clearview AI grumbullon një bazë të të dhënave me më shumë se 3000 miliardë imazhe që ka vënë në shërbim të pothuajse çdokujt

Clearview AI është një kompani që aplikoi tek Apple për një llogari e zhvilluesit të ndërmarrjes në mënyrë që të jetë në gjendje të zbatojë një aplikacion për zbulimin e fytyrës për punonjësit tuaj. Apple i dha asaj paralajmërim se përdorimi i tij mund të përdoret vetëm për qëllime të brendshme. Imazhet e mbledhura nuk mund të përdoren jashtë fushës së saj.

Kompania e njohjes së fytyrës pranoi kushtet, ashtu si Google ose Facebook. Sidoqoftë, disa ditë më parë u bë e ditur, përmes një rrjedhje sigurie, se Clearview AI e kishte tejkaluar marrëveshjen. Banka e tij e imazheve ishte në dispozicion për pothuajse të gjithë. Ju mund ta instaloni aplikacionin jashtë App Store dhe më pas ta instaloni falë certifikatës Apple.

Apple nuk i ka pëlqyer aspak lajmet dhe ka çaktivizuar llogarinë Clearview AI derisa të sqarojë kushtet e përdorimit. Në të njëjtin rast dhe gjithashtu për shkak të keqpërdorimit të imazheve, Apple çaktivizoi llogaritë e Google dhe Facebook dhe ato u rivendosën më vonë kur të dy kompanitë modifikuan procedurën e tyre.

Për momentin Apple i ka dhënë Clearview AI 14 ditë për të bërë akuzat e duhura dhe përcaktoni nëse pezullimi juaj duhet të hiqet, për sa kohë që plotësoni kërkesat e rrepta të Programit të Zhvilluesit të Ndërmarrjes.

Apple ka bërë shumë mirë. Imazhet që Clearview AI ka ardhur nga interneti dhe rrjetet sociale, kështu që privatësia duhet të jetë shumë skrupuloze y Ju nuk mund t'i shisni ato të dhëna për ndonjë kompani që dëshiron të ketë atë bazë të dhënash gjigante.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.