Apple është përpjekur të punësojë punonjës të Tesla me vende të mëdha pune

 

Elon-musk-mollë-inxhinierë-0

Pasi disa ditë më parë vetë kompania Tesla e konfirmoi atë aplikacioni për të kontrolluar funksione të ndryshme të automjeteve të markës përmes Apple Watch, do të bllokohen për shkak të kufizimeve të versionit të parë të mjeteve zhvilluese në të ashtuquajturën Watchkit. Tani sipas CEO i Tesla Elon Musk, Apple do të kishte bërë një përpjekje të madhe për ta provuar punësoni inxhinierë të ndryshëm të cilët janë pjesë e fuqisë punëtore të prodhuesit të makinave elektrike, duke ofruar bonuse me lëng dhe përmirësime të rëndësishme në pagat e atyre që ishin të gatshëm të shkonin në Cupertino për të punuar.

Sidoqoftë, tani për tani kjo betejë e vogël që po bëjnë dy kompanitë është e prirur për Tesla, e cila do të kishte punësuar tashmë më shumë se 150 punonjës të Apple për fusha të ndryshme brenda kompanisë ku Elon Musk gjithashtu siguroi se kishte qenë një lëvizje konsensuale sepse filozofia e dizajnit e të dy kompanive është shumë e barabartë.

Kompania ka punësuar të paktën 150 ish-punonjës të Apple, më shumë se çdo kompani tjetër, përfshirë brenda fushës së prodhuesve të makinave. Ish punonjësit e Apple punojnë në shumë zona në Tesla, një kompani me më shumë se 6.000 punonjës, përfshirë inxhinierinë dhe drejtësinë. Sipas Elon Musk, CEO dhe bashkëthemelues i Tesla, "nëse nisemi nga një filozofi dizajni, Apple është relativisht në të njëjtën linjë me ne", deri më tani Apple nuk ka komentuar.

Molla dhe Tesla

Sipas agjencisë Bloomberg, Apple do të kishte vendosur 250.000 dollarë në tryezë në bonuse të ndryshme dhe deri në 60 përqind bonuse qëllimi. Përkundër asaj oferte fantastike nga Apple, vetëm disa punonjës të Tesla do të ishin larguar nga kompania.

Apple ka bërë përpjekje të mëdha për të rekrutuar staf nga kompania jonë, deri më tani duke arritur sukses vetëm me disa punonjës.

Kujtojmë se sipas thashethemeve të ndryshme, Apple do të ishte prapa krijimit të një shërbimi të mundshëm të hartografia në internet në stilin më të pastër të Google Street View. Këto thashetheme janë shfaqur pasi janë identifikuar furgonë të ndryshëm të kompanisë të pajisur me kamera çatie, kështu që ka më shumë gjasa që ata duan të zbatojnë një teknologji autonome drejtimi në to për të kryer këtë projekt, pra interesi i tyre për këto punësime.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.