Apple azhurnon Keynote, Pages dhe Numrat për macOS me shumë veçori të reja

IWork i riApple dëshiron të bëjë detyrat e shtëpisë para pushimeve. Në këtë mënyrë, ai do të përqendrohet pas tyre në prekjet e fundit të sistemeve operative që do të lëshohen nga shtatori. Gjithashtu, me shumë mundësi do të shihni versione të reja të Final Cut Pro X dhe Logic Pro me ardhjen e Mac Pro.

Dhe për këtë, disa orë më parë ai prezantoi azhornimi të tre aplikacioneve «zyra» siç janë Kryesore, Faqet dhe Numrat, me shumë veçori të reja përveç pajtueshmërisë me iOS dhe iPadOS me lajmet që do të shohim në macOS Catalina.

Do të shkojmë pjesë-pjesë, pasi ka shumë lajme që po gjejmë. Për shembull në Faqet për macOS mund të shohim:

 • Gradiente dhe imazhe të reja, si dhe stilet e reja të skicës i shtohen stilit të tekstit.
 • Ne mundemi shtoni një lidhje në një pikë tjetër në tekst.
 • Tani është më lehtë kopjoni faqe të tëra midis faqeve të dokumentit.
 • Tani imazhet, format dhe ekuacionet lëvizin në të njëjtën kohë me tekstin e shkruar tashmë, pa lëvizur ose zhvendosur.
 • Falë zbulimit të fytyrës, fotografitë vendosen në mënyrë inteligjente së bashku me emrin e futur në tekst.
 • Zgjidhni një faqe master. Në këtë mënyrë, teksti dhe mbajtësit e mediave do të përshtaten me stilin dhe pozicionin e dhënë.
 • Shabllone të reja për krijimin e romaneve (ky funksion aktualisht është në anglisht)

Pajisjet e Apple Lidhur me lajmet e Numrat ne gjejme:

 • Saktësia e përmirësuar falë motorit të përmirësuar të llogaritjes 128-bit.
 • Like Pages: Gradientët dhe imazhet e reja, si dhe stilet e reja të skicës, i shtohen stilit të tekstit.
 • Ne gjithashtu mund të krijojmë lidhje teksti në pjesë të tjera të fletëllogaritjes.
 • Njësoj si Faqet: Tani imazhet, format dhe ekuacionet lëvizin së bashku me tekstin tashmë e shkruar, pa lëvizur ose zhvendosur.
 • Gjithashtu si Faqet, zbulimi i fytyrës, fotografitë vendosen në mënyrë inteligjente së bashku me emrin e futur në tekst.
 • Tani është më lehtë të krijosh dhe modifikosh tabela.
 • Shtoni rreshta në tabelat e filtruara.

Dhe së fundmi, lajmet për Kryesor për macOS ato janë:

 • Ju mund të redaktoni diapozitivët master ndërsa punoni në bashkëpunim me një prezantim.
 • Vlen gjithashtu për fjalën kryesore: Gradientët dhe imazhet e reja, si dhe stilet e reja të skicës, i shtohen stilit të tekstit.
 • Faleminderit zbulimi i fytyrës, fotografitë janë pozicionuar në mënyrë inteligjente së bashku me emrin e futur në tekst, vlen edhe për Keynote.

Aplikimet janë në dispozicion në dyqanin e aplikacioneve Mac për azhurnim ose shkarkim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)