Apple përditëson Final Cut Pro, Motion dhe Kompresorin me fushatën e marketingut të përfshirë

Apple-Finalcut-0

Për mua, Final Cut Pro X është një nga ato mjetet e redaktimit të videos që nëse nuk do të ekzistonin, do të duhej të shpikeshin, Unë e pohoj këtë në mënyrë të prerë sepse me disa nocione themelore në lidhje me përdorimin e tij ju mund të bëni gjëra vërtet interesante dhe unë ju tregoj me njohuri të fakteve. Ka shumë alternativa, sigurisht, por unë ende besoj se ky program mbetet në elitë me më të mirët. Edhe kështu, duket se kohët e fundit ajo ka shënuar një rënie të popullaritetit kryesisht për shkak të disa shkurtimeve në funksionalitete, kështu që shumë prej përdoruesve të saj besnikë e kanë lënë të parkuar.

Për këtë arsye siç na tregojnë nga Los Angeles Times, Apple do të promovonte një fushata e re e marketingut për të rindezur platformën dhe për të tërhequr përsëri të gjithë ata profesionistë që janë joshur nga mundësi të reja në programe të tjera.

Tani, pasi azhurnoi softuerin shtatë herë që nga lançimi i tij në 2011, Apple ka nisur një fushatë këtë të Enjte për të fituar përsëri përdoruesit më skeptikë profesionistë.

Kjo fushatë përkon me konventën e Shoqatës Kombëtare të Prodhuesve të Transmetimit, e cila do të fillojë në 6 Prill në Las Vegas dhe do të shfaqë përdorues të tillë si Julian Liurette, i cili ndoqi fushatën nga tabela e tij për redaktimin e videove në Toronto dhe më konkretisht nga gazeta Globe dhe Mail.

Pasi priti një vit dhe shikoi Apple që lëshonte gradualisht azhurnime, Liurette më në fund e provoi dhe u befasua këndshëm. Kështu që ai filloi të azhurnojë punët e redaktimit të videos në gazetë nga një version i mëparshëm i Final Cut Pro X.

Problemi ishte se deri më tani, versioni i fundit 10.0.7, nuk kishin monitorim dhe ruajtje në rrjetPërveç kësaj, u hodh poshtë mundësia e caktimit të rezultateve audio, si dhe aftësia për të hapur skedarë nga projektet e mëparshme të bëra në Final Cut Pro 7. E gjithë kjo ka bërë që industria të përgjigjet me habi dhe zemërim, në të njëjtën kohë me konkurrentët e Apple nga ana e tyre, ata fërkuan duart e tyre në besimin se një vit tjetër do të fitonte pjesën e tregut.

Por e gjithë ajo që ka arritur është se Apple ka dërguar përfaqësuesit e saj të produkteve për të siguruar profesionistët dhe për t'i bindur ata se programi është ende aq i mirë sa më parë dhe se ata së shpejti do të rivendosnin edicionin me shumë kamera, transmetimi dhe monitorimi i produksionit me aftësinë për të caktuar gjurmët audio në një renditje të veçantë, si dhe importimin dhe eksportimin në dhe nga aplikacionet tuaja të palëve të treta për sa i përket audios, korrigjimit dhe përfundimit të ngjyrave, si dhe lidhjen me vëllimet e tjera të Xsan ose ruajtjen e rrjetit.

Kështu u tha dhe u bë, dje versionet e Final Cut Pro, Lëvizja dhe Kompresori, Final Cut duke qenë ai që ka marrë më shumë përkëdhelje nga Apple, duke lënë dy programet e tjera me rregullime të vogla të disa defekteve të tjera.

Ndër lajmet më të rëndësishme që sjell ky version 10.0.8 i Final Cut Pro, bien në sy:

 • Mbështetje kodike Sony XAVC për rezolucione deri në 4K
 • Rregulluar një problem që shkaktoi disa efekte të palëve të treta për të gjeneruar korniza jeshile gjatë interpretimit
 • Eksportoni me nivelet e sakta të volumit të skedarëve mono audio në projekte rrethuese
 • Opsioni për të shfaqur skedarët ProRes Log C nga kamerat ARRI ALEXA me ngjyra Rec. 709 dhe nivelet standarde të kontrastit.
 • Aftësia për të përdorur komandat e tastierës për të rregulluar cilësimet e pamjes së klipeve në kronologjinë
 • Zgjidhja e problemeve operacionale kur përdorni disa tituj dhe efekte

Duke parë regjistrin e korrigjimeve, ka shumë përmirësime dhe funksione të reja, por gjithsesi jo të gjitha kërkesat e pasqyruara nga profesionistët, mbase në versionin tjetër, do të shohim.

Më shumë informacion - Sapphire i ri HD 7950 për Mac Pro, tani i disponueshëm

Burimi - MacRumors


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.