Apple dëshiron t’i bëjë gjërat më të vështira për mashtruesit

Apple dëshiron t'i bëjë gjërat të vështira për mashtruesit e kompjuterëve Apple

Apple synon të zbatojë masa të reja sigurie për pajisjet Apple dhe do t'ju vijë në ndihmë sidomos për kompjuterat Mac. Ai do të përqendrohet në numrat serial të së njëjtës. Me ta mund të dinit vendin, datën dhe të tjerët dhe mashtruesit përfituan nga ky informacion për të zëvendësuar ato të dhëna.

Ajo që synon Apple është t'i bëjë gjërat më të vështira për ata që duan të shesin "derrkuc" dhe që ata që vuajnë nga mashtrimi, nuk marrin një produkt të vjetëruar duke besuar se është më i ri. Mbi të gjitha, Apple, e cila është më e prekura.

Përhershme do ta kenë më të vështirë me numrat serial

Apple ka ndarë një shënim të brendshëm me disa shërbime të autorizuara në të cilat raportohet se Deri në fund të vitit 2020 është planifikuar të futen numra serialë të rastësishëm në produktet e saj. Mbi të gjitha, do të ishte shumë e dobishme për Mac.

Deri më tani, numrat serial raportuan të dhëna të rëndësishme që ndihmuan kompaninë të lokalizonte kompjuterët e saj dhe defektet e tyre të mundshme. Të dhëna si data dhe vendi ku është prodhuar produkti, për shembull.

Mashtruesit mundën me atë informacion, ndryshoni përbërësit origjinalë për disa të rremë pastaj procedimi i kërkesës për një pajisje zëvendësuese që ishte shitur pas marrjes.

Megjithëse Apple ju tashmë keni futur matjet tuaja siç është softueri që zbuloi pjesë false dhe kjo tregoi se ato produkte tashmë ishin të shoqëruara me llogari të tjera iCloud, dëshiron të rrisë sigurinë në këtë fushë.

Prandaj ju keni vendosur që numrat serial të pajisjeve tuaja, Macs dhe të tjerët, ato do të jenë të rastësishme kështu që janë të vështira për tu deshifruar dhe të dhëna të tilla si ato të përmendura më sipër nuk mund të arrihen lehtë.

Shpresojmë që këto masa të ndihmojnë, dhe megjithëse artikulli më i lakmuar është iPhone, Le të mos harrojmë pajisjet e tjera Apple që gjithashtu vuajnë nga idetë e guximshme të miqve të të tjerëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.