Apple dëshiron të heqë fjalëkalimet në macOS falë fjalëkalimeve

Apple po punon drejt një të ardhmeje pa fjalëkalime me një tipar të ri iCloud Keychain "passkey" që u zbulua në WWDC 2021. Në një seancë zhvilluesi të WWDC të quajtur "Shko përtej fjalëkalimeve", Apple foli për një tipar të ri të quajtur "fjalëkalimet në iCloud keychain". Funksioni është i disponueshëm për testim në MacOS Monterey, por nuk është ende gati për një version të plotë.

Funksioni i ri në testimin në macOS Monterey, siguron që me funksionin e ri "Fjalëkalimet në zinxhirin e çelësave iCloud", Apple po shkon drejt një të ardhme pa fjalëkalime. Në thelb, çelësat e kalimit janë çifte të çelësave privatë dhe publik bazuar në standardin WebAuthn. Ato në thelb funksionojnë si një çelës sigurie hardware, por ruhen të sigurt në iCloud Keychain.

Kjo do të thotë që përdoruesit ata nuk do të duhet të mbajnë me vete pajisje hardware: Mac dhe të tjerët do të veprojnë si fjalëkalime. Më shumë se kaq, fjalëkalimet do të sinkronizohen në shumë pajisje, që do të thotë se ato mund të rikuperohen edhe nëse një përdorues humb të gjitha pajisjet e tyre. Krahasuar me fjalëkalimet tradicionale, këto fjalëkalime ofrojnë një numër përfitimesh të sigurisë. Ato nuk mund të merren me mend, nuk mund të përdoren përsëri në shërbime dhe nuk janë të prekshme ndaj mashtrimit ose thyerjes së të dhënave.

Për përdoruesit, ofrojnë një alternativë të lehtë dhe të sigurt për fjalëkalimet. Kur të vendoset, gjithçka që një përdorues duhet të bëjë është të vërtetojë me Face ID për t'u identifikuar. Në Keychain iCloud ato do të përdoren kudo që mbështet WebAuthn. Aktualisht, kjo përfshin shfletues dhe aplikacione në platformat Apple, por miratimi i plotë i standardit është akoma larg miratimit. Kanë mbetur edhe disa vjet për tu zbatuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.