Apple dëshiron të largohet nga Toka me satelitin e saj

Satelite

Nëse keni menduar se keni dëgjuar gjithçka mollëSot ne ju japim lajmet më pak të çuditshme. Fakti është se kompania Boeing ka filluar të ofrojë një model të ri të satelitit të komunikimit që do t'i përshtatet të dy kompanive si një dorezë. aktualisht po lufton për të marrë botën e hartave në pajisjet mobile, Google dhe Apple. Sidoqoftë, ata nuk janë të vetmit që interesohen pasi Facebook ose Amazon, ndër të tjera, do të kërkonin gjithashtu informacion në lidhje me këtë.

Fakti është se duket se tashmë ka një marrëveshje me njërën nga këto kompani, megjithëse nuk është specifikuar se cila është, në mënyrë që këtë vit njësia e parë e këtij sateliti të komunikimit të orbitojë rreth Tokës të lëshohet tashmë. Përballë këtyre thashethemeve, alarmet bien me Apple, sepse në kohët e fundit ne nuk ndalemi së parë se si ata investojnë në R&D për sa i përket hartave.

Informacioni që po ju ofrojmë vjen nga një ngjarje e ofruar nga kompania Boeing në të cilën nënkryetari i saj i zhvillimit të biznesit, Jim Simpson ka thene se:

Çelësi për të bërë këtë lloj gjëje është kapaciteti i lartë i transmetimit të informacionit që na lejon të lëvizim gigabajt, terabajt ose petabajt informacioni.

Duhet të theksohet se përkundër faktit që Boeing nuk ka lëshuar një premtim në lidhje me çështjen dhe në lidhje me bisedat e saj me kompani të ndryshme në sektorin që kemi përmendur, duket se Apple mund të jetë ai që është i interesuar të jetë në gjendje për të lëshuar një satelit të këtij lloji dhe ta keni në dispozicionin tuaj. Në këtë mënyrë, ata nga Cupertino do të kishin komunikim ndërmjet tyre Qendrat e të dhënave të Apple në të gjithë botën janë të lira nga sherr i pajisjeve të bazuara në tokë, si dhe janë të mbrojtura më mirë në rast të katastrofave natyrore.

Hartat Apple-9-vendndodhjet-0

Ne do të shohim se për çfarë bëhet fjalë e gjithë kjo, sepse ajo që është e qartë është se ndërsa kostoja e përdorimit të këtij lloji të satelitëve nuk është e barabartë me atë që mund të ketë në rast të kryerjes së instalimit tokësor, pak janë ndërmarrjet që mund të përballojnë një shpenzim dhe mirëmbajtje të këtij lloji të instalimit jashtë Tokës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.