Apple do të nisë një aplikacion të ri në distancë për Apple TV tuaj të ri

telekomandë mollë TV 4

Siç është raportuar disa ditë më parë, Nënkryetari i Lartë i Apple për Softuer dhe Shërbime, Sugjerim i mprehtë, së bashku me Zëvendës Presidentin e Lartë të Inxhinierisë së Programeve, Craig Federighi. Ata kanë dhënë disa detaje interesante në lidhje me ekosistemin e Apple gjatë podcast John Gruber.

Përveç numrave që ata siguruan se ishin abysmal, ata gjithashtu zbuluan një lajm të shkëlqyeshëm për përdoruesit e Apple TV 4. Në këtë podcast ata konfirmuan se Apple po planifikonte të niste një aplikacion të ri 'Remote' për AppleTV4.

aplikacion i largët TV mollë 3

Këtu është një fragment nga podcast:

Eddy Cue: Diçka e rëndësishme për këtë temë do të dalë së shpejti, më saktësisht pas disa muajsh, dhe është një aplikacion i ri në distancë, kështu që nëse keni një iPhone, mund të përdorni tastierën e iPhone për ta bërë atë (Eddy Cue po i referohej diskutimit të mëparshëm mbi Bluetooth duke shtuar mbështetjen e tastierës në tvOS 9.2).

Craig Federighi: Dhe më shumë se kaq, kontrolli i plotë i Siri për telefonin, dhe komunikimi me TV, është një azhurnim i shkëlqyeshëm për atë aplikacion.

John Gruber: A ka një aplikacion Remote për iPhone që mund të lidhet me Apple TV?

Eddy Cueu: Nuk ka asgjë siç tha Craig, vetëm tastiera mund ta bëjë këtë. Aplikacioni i ri 'Remote' do të bëjë të gjitha aftësitë që bën ai ekzistues, tani me Siri.

John Gruber: Ah.

Craig Federighi: Si gjestet për shembull. Sepse padyshim që funksioni i panelit të prekjes me telekomandë mund të bëhet me telefonin tuaj edhe në distancë, kështu që është me të vërtetë një zëvendësim i plotë.

John Gruber: Mendoj se kjo mund të bëjë të lumtur shumë njerëz. A do të funksionojë me disa nga lojërat, kështu që nëse ka një lojë me dy lojtarë, mund të përdorni telefonin tuaj dhe do të keni rrëshqitësin.

Eddy Cue: Po, kjo është saktësisht… Mund të përdorni telekomandën tuaj Apple TV për një person dhe telefonin tuaj për personin e dytë.

Ata nuk kanë dhënë një datë të lëshimit për aplikacionin e ri 'Remote' akoma, por është një konfirmim që po vjen për këtë vit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)