Apple tërheq azhurnimin e iCloud 12 në Windows për shkak të defekteve në kod

Kur lëshohet një softuer i ri, gjithnjë është në kurriz që mund të pësojë një gabim dhe që përdoruesit duhet të merren me të. Nuk është normale, por mund të ndodhë. Kjo është ajo që ndodhi me versionin 12 të iCloud që Apple ka lansuar për sistemet operative Windows. Ai përmbante një gabim dhe kompania amerikane ka vendosur të tërheq azhurnimin derisa të zgjidhet.

Disa ditë më parë Apple lëshoi ​​versionin e ri të iCloud për Windows. numri 12. Në parim, asgjë nuk do të duhej të ndodhte dhe shumë përdorues u azhurnuan. Së bashku me të, Fjalëkalimet iCloud për Chrome u lansuan gjithashtu. Kjo shtesë lejoi duke përdorur funksionin e fjalëkalimit të Keychain të Apple në Google Chrome, duke lejuar që kredencialet e ruajtura të përdoren në shfletuesin brenda Windows. Më të diturit e hodhën poshtë për të parë lajmet që solli dhe e kuptoi që kishte një problem.

Në mënyrë të veçantë nga spekulimi 8 bitësh me mundësinë që problemi qëndron pikërisht në atë shtrirje për shfletuesin Chrome. Disa përdorues zbuluan se pasi u instalua shtesa e Chrome, një kod vërtetimi me dy faktorë u shfaq në këndin e poshtëm të majtë të shfletuesit, pavarësisht nga faqja e internetit e vizituar.

Për këtë arsye Apple ka tërhequr azhurnimin dhe tani vetëm versioni 11.6.32.0 mund të arrihet, jo versioni 12, i cili tregon se Apple e uli versionin. Duke marrë parasysh që po flasim për një problem të sigurisë, është logjike që Apple ka marrë vendimin për të eleminuar atë version derisa të kontrollojë, së pari nëse ekziston problemi, së dyti, nëse ekziston problemi, ta lëshojë atë me zgjidhjen e duhur.

Ne nuk e dimë kur mund të lëshohet versioni i korrigjuar dhe për këtë arsye pa probleme. Ne do të jemi të vëmendshëm ndaj tij dhe nëse del diçka, ne do të informojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.