Apple tërheq mbështetjen për Windows 7 në BootCamp Assistant për Mac Pro të ri

Macpro-magjistar-windows7-0

Edhe pse Windows 7 nuk është i fundit nga i fundit për sa i përket sistemeve operative, unë të paktën Unë ende e konsideroj atë plotësisht aktuale dhe më shumë duke ditur pritjen 'e ftohtë' që Windows 8 dhe versioni i tij i mëvonshëm 8.1 kanë pasur në mesin e përdoruesve. Ajo që unë nuk e kuptoj mjaft ka qenë kjo lëvizje nga Apple për të tërhequr mbështetjen për Windows 7 në asistentin BootCamp për Mac Pro të ri.

Sipas një grupi zhvilluesish të pavarur në Mac me pseudonimin Twocanoes, u mësua se Apple kishte në mendje të tërhiqte mbështetjen e thënë dhe tani është se brenda dokumentacionit të bashkangjitur në asistentin BootCamp për Mac Pro është parë që mundësia e instalimit të Windows 7 në Mac Pro të ri është hedhur poshtë në mënyrë efektive.

Në këtë situatë do të ketë profesionistë të ndryshëm të cilët do të detyrohen të bëjnë migroni sistemet tuaja në Windows 8, virtualizoni përmes programeve të tilla si Parallels, disa versione të Windows 7 ose drejtpërdrejt zgjidhni që të zgjidhni një Mac tjetër për këtë. Nga ana tjetër, ndërfaqja Windows 8 është e përqendruar qartë në ekranet me prekje me një pjesë të madhe të sistemit të projektuar për këtë qëllim, gjë që ka bërë që shumë kompani dhe përdorues të të gjitha llojeve të kenë mohuar këtë version siç ju thashë më parë.

Unë nuk e kuptoj këtë detyrim për të instaluar Windows 8 ose një version të mëvonshëm shumë mirë dhe më shumë në një kompjuter të tillë si Mac Pro që nuk integron pa ekran me prekje në vetvete, sikur një iMac i ardhshëm për shembull ose sisteme portative me atë kapacitet mund ta bëjë atë.

Edhe kështu, Apple është karakterizuar nga ndërprerja e mbështetjes shumë herët te sistemet Microsoft, të paktën në versionet e tyre të mëparshme. Kujtojmë se kur doli gjenerata e dytë e MacBook Air, Windows XP dhe Vista nuk mbështeteshin më në BootCamp për të gjithë kompjuterët.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.