Apple investon 50 milion dollarë në platformën e muzikantëve të pavarur UnitedMasters

Master i Bashkuara

Shpërndarësi i pavarur i muzikës UnitedMasters sapo ka njoftuar një raund të ri financimi, raundi i financimit i udhëhequr nga Apple me 50 milion dollarë dhe ku gjendet gjithashtu Alfabeti dhe A16z. Kjo platformë është krijuar në mënyrë që artistët të mbajnë pronësinë e plotë të punës së tyre dhe që ajo të mos kalojë në duart e kompanive të regjistrimit, siç ka qenë gjithmonë rasti.

Përveç kësaj, kjo i lejon ata zgjeroni mundësitë tuaja ekonomike duke arritur miliona tifozë të rinj të mundshëm. Kjo platformë u ofron muzikantëve akses në të gjithë informacionin në lidhje me përmbajtjen që ata krijojnë, aftësinë për të bashkëvepruar me ndjekësit e tyre duke krijuar përmbajtje të re dhe një mënyrë shumë më të drejtpërdrejtë për të ofruar bileta koncerti, tregtimi dhe përpjekje të tjera tregtare.

Steve Toute, CEO i UnitedMasters deklaron se:

Ne duam që të gjithë artistët të kenë të njëjtat mundësi. Aktualisht, artistët e pavarur kanë më pak shanse për sukses dhe ne po përpiqemi ta heqim atë damkë.

Të gjithë artistët duhet të kenë qasje në një CTO. Një pjesë e vlerës së asaj që është një menaxher sot për një artist duhet të transferohet në atë rol.

Një shembull i marrëveshjeve që UnitedMasters ka arritur për të promovuar artistë të pavarur mund të gjendet në të ndryshme marrëveshjet e arritura në vitet e fundit me NBA, ESPN, TikTok dhe Twitch ndër të tjera.

Këto marrëveshje u kanë lejuar artistëve qasje në marrëveshje me kompani të mëdha që, tradicionalisht, ata do të ishin negociuar nga kompanitë e regjistrimit.

Pas njoftimit, Eddy Cue deklaroi se:

Steve Stoute dhe UnitedMasters u ofrojnë krijuesve më shumë mundësi për të përparuar karrierën e tyre dhe për të sjellë muzikën e tyre në botë. Kontributet nga artistë të pavarur luajnë një rol të rëndësishëm në nxitjen e rritjes dhe suksesit të vazhdueshëm të industrisë së muzikës, dhe UnitedMasters, si Apple, është e angazhuar për të fuqizuar krijuesit.

Ka të ngjarë që funksionimi i kësaj platforme tingëllon shumë për ju Apple Music Connect, Rrjeti social i Apple në përpjekje për artistët që filloi në 2015 dhe mbylli dyert 3 vjet më vonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.