Apple kërkon më shumë krijues të panelit mini-LED për mirat e ardhshme të MacBook

Kur të gjithë prodhuesit në botë janë të dëshpëruar që gjysmëpërçuesit të montohen në pajisjet e tyre, del se Apple ka nevojë për më shumë panele mini LED. Ajo nuk ka mjaft me prodhimin e furnizuesve të saj aktualë dhe po kërkon prodhues të rinj që të jenë në gjendje të plotësojnë kërkesat e saj.

Ky është problemi që Apple ka tani, pasi fillon ndryshimin në pajisjet e saj nga panelet OLED në ekranet mini-LED. Ka filluar me të lëshuar tashmë 12,9 inç iPad Pro, dhe dëshiron të qëndrojë me MacBook Pro të ardhshëm.

Apple ka probleme të furnizimit me ekran mini-LED për ekranet e sapo prezantuara 12,9-inç iPad Pro dhe shfaqjet e ardhshme MacBook Pro, duke e shtyrë kompaninë të fillojë të kërkojë furnizues shtesë në një përpjekje për të korrigjuar mungesën e thënë të furnizimit.

Sipas një raporti nga DigiTimesApple po kërkon furnizues të rinj për të montuar komponentët elektrikë në bordet e qarqeve për ekranet mini-LED në 12,9 inç iPad Pro dhe për MacBook Pro të ardhshëm në pritje të lëshimit.

Një ofrues i vetëm që është i mbingarkuar

DigiTimes kishte raportuar më parë se TSMT do të mbetet ofruesi i vetëm i SMT (teknologjia e montimit në sipërfaqe) për iPad Pro dhe MacBook Pro të ardhshëm. Që nga ai raport, megjithatë, Apple duket se do të ndryshojë perspektivën e saj mbi situatën, duke realizuar potencialisht atë kërkesë për iPad Pro 12,9-inç dhe kërkesa e pritur për MacBook Pro tjetër mund të tejkalojë aftësitë e një shitësi të vetëm.

Pas lansimit të tij, iPad Pro 12,9 inç ka qenë mjaft i kufizuar në magazinë, me kohën e transportimit në prill duke arritur në mes të fundit të Prillit. Korrik. Për shkak të ndërprerjeve të vazhdueshme për shkak të pandemisë dhe mungesave globale të gjysmëpërçuesve, shtoni mungesën e paneleve mini-LED për MacBook Pro të ardhshëm. Një problem serioz për Apple.

12,9 inç iPad Pro me procesorin M1 ishte produkti i parë i Apple që shfaq ekranin Retina e lëngshme XDR bazuar në teknologjinë mini-LED, në vend të LCD tradicionale ose OLED. Apple pritet të përfshijë të njëjtën teknologji në MacBook Pro të ridizenjuar që do të lançohet këtë vit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.