Apple ka krijuar rreth 20.000 vende pune në Indi

Apple do të ndihmojë shitësit me pakicë indiane

Zhvendosja e operacioneve të Apple në Indi ka krijuar rreth 20.000 vende pune, vende pune që do të vazhdojnë të rriten deri në vitin 2022, sipas ofruesve të ndryshëm.

Zinxhiri i furnizimit i Apple është shumë i gjerë dhe prej vitesh ka kryesisht varej nga Kina. Presioni nga rregullatorët, aksionarët dhe politika globale në përgjithësi e ka shtyrë Apple të kërkojë alternativa, njëra prej të cilave është India, përveç Vietnamit.

Ndërsa prania e Apple në Indi është rritur, numri i vendeve të punës është zgjeruar. Sic thuhet Digitimes Azi, Apple ka qenë fajtori kryesor i krijimin e rreth 20.000 vendeve të punës në vend.

Këto vende pune janë krijuar nga furnizuesit që prodhojnë dhe montojnë produkte brenda vendit, të tilla si Winstron dhe Foxconn. Numri i furnizuesve që furnizojnë Apple ka shkuar nga kaq 6 në 2018 në 9 në 2020.

India ka ofruar disa stimuj për më shumë kompani lëvizin prodhimin e tyre përmes një programi subvencioni quhet Nxitje e lidhur me prodhimin. Foxconn dhe Winston kanë aplikuar për stimulim dhe kanë premtuar se secila kompani pret të rritet me 23.000 njerëz secili deri në Mars 2022.

Postimi sugjeron që Shkalla e punësimit të Apple në Indi do të ishte edhe më e lartë nëse COVID-19 nuk do të kishte dalë në dukje gjatë gjithë vitit 2020. India ka parë një valë të re infeksionesh në të gjithë vendin, duke çuar në vonesa dhe mungesa të fuqisë punëtore, si dhe një numër të madh grindjesh që e detyruan ndërmarrjen të mbyllë përkohësisht objekte të ndryshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.