Apple ka zhvilluar bisedime me MGM për ta blerë atë

MGM mund të jetë pjesë e Apple TV +

Katalogu aktual Apple TV + është shumë i vogël dhe do të vazhdojë të jetë i tillë për sa kohë që nuk pajtohem me disa nga më të mëdhatë. Përkundër këtij kufizimi, Apple nuk mendoi dy herë kur nisi shërbimin e saj streaming video, një shërbim video streaming që është në dispozicion që nga 1 nëntori.

Ideja fillestare e Apple duket se nuk ka ndodhur të ofrojë një katalog kaq të kufizuar. Sipas CNBC, Apple kishte diskutime me MGM, si Netflix, për t'u përpjekur arrijnë një marrëveshje blerjeje. Muajin e kaluar Wall Street Journal pretendoi se Apple u përpoq të arrinte një marrëveshje licencimi, por gjithçka erdhi në hiç.

Një marrëveshje me MGM ofroi një katalog të madh të përmbajtjes në shërbim të Video streaming e mollës. MGM zotëron ekskluzivitetet e James Bond, Robocop, The Handmaid's Tale (në dispozicion në Shtetet e Bashkuara përmes Hulu dhe në Spanjë përmes HBO) dhe të drejtat për sagën Rocky dhe Mad Max.

MGM kishte të ardhura prej më shumë se një miliard dollarë në nëntë të parat e vitit të kaluar, të ardhurat që përbëheshin nga 600 milion nga licencat televizive, 300 milion kryesisht përmes pajtimeve në shërbimin kabllor Epix (të cilin ai zotëron).

Asnjë nga dy mediat që kanë publikuar në lidhje me interesin e MGM dhe Apple për të arritur një marrëveshje nuk kanë qenë në gjendje të konfirmojnë nëse bisedimet kanë avancuar, vazhdojnë ose janë ndalur, që nga të dyja kompanitë kanë mohuar që të kenë zhvilluar bisedime.

Ndryshe nga konkurrentët e saj, në Apple TV + mund të gjejmë përmbajtje origjinale që aktualisht nuk është në dispozicion në ndonjë shërbim tjetër video streaming. Megjithëse prodhimi i tij vazhdon të rritet, raporte të ndryshme sugjerojnë që Apple po konsideron idenë e një blerjeje ose marrëveshjeje në mënyrë që të ndërtojë një katalog më të gjerë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jordi Gimenez dijo

  Faleminderit Richar,

  errata korrigjohet!

  të fala