Apple lëshon ARKit 3.5 për një realitet të ri të shtuar

Apple lëshon ARKit 3.5

Apple jo vetëm që ka nisur versionet përfundimtare të watchOS dhe macOS Catalina, kompania amerikane ka nisur gjithashtu versioni i ri i ARKit për një version të realitetit të zgjeruar të shtuar. Në këtë mënyrë, Apple del përpara vetes. Kur iPad i ri është në treg, ju mund të përfitoni plotësisht nga një aparat fotografik LiDAR. Kjo është një nga risitë më të mëdha që pajisja e re më e lëvizshme nga Apple do të ketë.

ARKit 3.5 për të përfituar nga skaneri LiDAR i iPad Pro të ri

Apple e ka përdorur këtë javë për të lëshuar softuer të ri për pajisjet e saj. Sapo keni lëshuar versionin e ri të softuerit tuaj të realitetit të shtuar. Në mënyrë që të jetë në gjendje përfitoni sa më shumë nga skaneri juaj LiDAR që iPad Pro i ri montohet në kamerën e tij të re të pasme. Versioni i fundit i ARKit përfshin gjeometrinë e skenës, realitetin e menjëhershëm të shtuar dhe kapjen e përmirësuar të lëvizjes dhe mbylljen e njerëzve.

ARKit 3.5 përfiton nga skaneri i ri LiDAR dhe sistemi i zbulimit të thellësisë në iPad Pro, për të mbështetur një brez të ri të aplikacioneve të realitetit të shtuar. Ata përdorin Gjeometrinë e Skenës për të përmirësuar kuptimin e mbylljes së skenës dhe objektit. Dhe tani, përvojat e realitetit të shtuar në iPad Pro sapo u përmirësuan. E gjithë kjo pa pasur nevojë të shkruani ndonjë kod të ri.

Me karakteristikën e Gjeometria e skenës ju mund të krijoni një hartë topologjike të hapësirës tuaj me etiketa. Në këtë mënyrë ne mund të identifikojmë dyshemetë, muret, tavanet, dritaret, dyert dhe sediljet.

Kësaj i shtojmë edhe skaner i ri iPad Pro LiDAR, lejimi i vendosjes së menjëhershme të objekteve të realitetit të shtuar në botën reale, pa skanuar. 

Nëse ju jeni një zhvillues. Nëse doni të dini më thellë lajmet që sjell ARKit 3.5 ju duhet vetëm ndalo nga uebi që Apple posaçërisht ka për këtë softuer.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.