Apple lëshon azhurnimin e sigurisë për Mac OS X

Apple-vrima-e-sigurisë-web-0 Dje, Apple lëshoi azhurnimi i sigurisë 2016-001 10.11.6 për OS X El Capitan dhe azhurnimi i sigurisë 2016-005 10.11.5 për OS X Yosemite. Përdoruesit e OS X 10.9 Mavericks kanë një azhurnim specifik për Safari që adreson këtë çështje. Përditësimet e sigurisë rekomandohen për të gjithë përdoruesit e Mac dhe kanë për qëllim të mbrojnë pajisjet nga rreziqet e mundshme të sigurisë ose dëmtimet përkatëse.

Përdoruesve të Mac që kanë aktivizuar njoftimin e azhurnimit në qendrën e njoftimeve u është treguar kjo copë toke sigurie, një mundësi që unë rekomandoj.

Në këtë rast cenueshmëria njihet si "Pegasus". Dobësia e shfrytëzoi WebKit për të instaluar një numër malware. Disa ditë më parë u lëshua një azhurnim për IOS në lidhje me të njëjtin problem, i fiksuar specifikisht në versionin 9.3.5.

Aplikacioni me qëllim të keq lejon kontrollin e jashtëm të pajisjes sonë nga një sulmues i jashtëm, pa u vërejtur nga përdoruesi ose duke pasur dijeni për të, madje edhe duke bërë imazhe të palëve të treta si Gmail, Facebook, Skype, ndër të tjera. Vetëm duke klikuar në një lidhje, kontrolli i Mac-ut tonë mund të fillojë nga jashtë, një problem serioz i sigurisë që Apple nuk ka vonuar shumë për të zgjidhur.

Apple raportoi problemin me mesazhin e mëposhtëm:

Në dispozicion për: OS X Mavericks v10.9.5, OS X Yosemite v10.10.5 dhe OS X El Capitan v10.11.6
Përshkrimi: Një çështje e korrupsionit të kujtesës u adresua përmes trajtimit të përmirësuar të kujtesës.
thelb
CVE-2016-4656: Laborator dhe vëzhgim i qytetarëve
Eshtë e panevojshme të thuhet, kjo e metë nuk duhet të merret lehtë dhe të gjithë përdoruesit e OS X duhet të azhurnohen menjëherë.

Nëse nuk e dinit azhurnimin, këshillohet që pajisjet tuaja të mbrohen. Ju mund të shkoni në App Store ku do të gjeni azhurnimin përkatës në seksionin e azhurnimeve. Pasi të keni kontrolluar për azhurnime, do të shfaqet një mesazh si ky:

azhurnimi i sigurisë macOXSCapitan-2006-001

Falë kësaj, Softueri Apple konsiderohet si një nga më të sigurtët në botë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.