Apple hap "Burimet e Menaxherit të Fjalëkalimit" për zhvilluesit

Keychain dhe Menaxheri i Fjalëkalimeve ICloud

Duhet pranuar që pas kaq shumë thashethemeve për pajisjet e reja, Mini LED dhe të tjerët, është gjithmonë mirë të tregosh lajme rreth projekteve të reja të softuerit. Apple ka nisur një projekt të ri me burim të hapur të quajtur “Burimet e Menaxherit të Fjalëkalimit " të destinuara për zhvilluesit.

Një nga shqetësimet më të mëdha sot në një nivel teknologjik është të jesh në gjendje të zgjedhësh një fjalëkalim mjaft të fortë që i bën gjërat të vështira për miqtë e të tjerëve. Apple tashmë ka "Keychain ICloud" të jetë në gjendje të ruajë fjalëkalimet dhe të sugjerojë disa qëndrueshmëri të fortë për platforma të ndryshme. Se siç e dini tashmë, duke qenë integruar në iCloud Ne i kemi ato në të gjitha pajisjet e regjistruara nën të njëjtën llogari.

Ajo që Apple ka njoftuar është një projekt i ri Qëlluar për zhvilluesit e specializuar në menaxhimin e fjalëkalimeve në mënyrë që të lehtësojnë krijimin e fjalëkalimeve të sigurta që janë në përputhje me faqet e internetit më të njohura.

Një projekt i Menaxherit të Fjalëkalimit Lindor, i audituar nga komuniteti

Projekti i ri Apple Password Manager

Apple e shpjegon atë si në vazhdim:

Projekti me burim të hapur Burimet e menaxherit të fjalëkalimit ju lejon të integrojnë kërkesat specifike të faqes në internet përdoret nga Menaxheri i Fjalëkalimeve Keychain iCloud për të gjeneruar fjalëkalime të forta dhe unike. Projekti gjithashtu përmban koleksione të faqeve të internetit të njohura për qëllimin e ndarjes së një sistemi identifikimi. Lidhje me faqet e internetit ku përdoruesit ndryshojnë fjalëkalimin dhe shumë më tepër.

Këto burime të reja të lëshuara nga Apple janë të fiksuara në GitHub, kështu është i disponueshëm për këdo i cili ka interes dhe njohuri në këtë temë.

Ky sistem i ri përmban tre avantazhe:

  1. Te jesh përbashkët, të gjithë menaxherët e fjalëkalimeve mund të përmirësojnë cilësinë e tyre me më pak punë.
  2. Te jesh publik, Faqet e internetit mund të zbatojnë standarde të përbashkëta për ta bërë projektin më të popullarizuar.
  3. Ajo përmirëson besim të përdoruesit, duke qenë një proces transparent dhe i matur nga vetë përdoruesit.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.