Apple lançon beton e tretë të macOS 10.12.6

Përkundër faktit se ekipi inxhinierik i Apple është duke u përqëndruar në versionin tjetër të macOS, High Sierra, djemtë nga Cupertino janë ende duke punuar në versionin aktual, një version që do të vazhdojë të marrë azhurnime të reja deri në lëshimin e macOS 10.13. Të martën e kaluar Apple lançoi beta-n e tretë të macOS 10.12.6, një beta si zakonisht para së gjithash është në dispozicion vetëm për zhvilluesit. 24 orë më vonë, Apple ka lëshuar beta-n e tretë të të njëjtit version, macOS. 10.12.6, një azhurnim i ri që nuk na ofron ndonjë lajm të rëndësishëm, pasi djemtë e Cupertino po përqendrohen në përmirësimin e stabilitetit dhe sigurisë së tij.

Së bashku me lansimin e kësaj beteje të re macOS, Apple ka hedhur në treg beta publike të iOS 10.3.3, sistemin tjetër operativ që është përfshirë gjithashtu në programin beta të Apple, ku sot nuk ka as watchOS as tvOS, Edhe pse ky i fundit do ta bëjë këtë së shpejti siç është njoftuar nga Tim Cook në WWDC të fundit 2017. Versionet beta që tani për tani nuk do të arrijnë kurrë te përdoruesit e beta publik është watchOS, pasi që deri më tani është e pamundur të degradoni direkt nga Mac-u ynë, nëse pajisja po tregon probleme operacionale pas instalimit.

Që nga 5 qershori i kaluar, shumë përdorues tashmë po testojnë betën e parë të macOS High Sierra, një beta që është ende shumë e gjelbër, prandaj është e disponueshme vetëm për zhvilluesit dhe deri në fund të kësaj nuk pritet të lëshohet brenda publikut programi beta. Ky version i ri i macOS nuk na sjell shumë risi estetike, por përkundrazi Apple ka zbatuar një numër të madh përmirësimesh funksionale (APFS ndër të tjera), që performanca e sistemit operativ të jetë shumë më e shpejtë dhe më efikase.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.