Apple lançon beton e katërt të macOS High Sierra dhe tvOS 11

macOS Sierra beta

Një ditë pas lëshimit të beta-s për zhvilluesit e të dy macOS High Sierra dhe tvOS, djemtë nga Cupertino kanë lëshuar versionin përkatës publik të këtyre, megjithëse numërimi nuk është i njëjtë. Këtë herë Apple ka lëshuar beta të katërt të macOS High Sierra, ndërsa versioni për zhvilluesit është numri 5. Ky version i ri. Versioni tjetër i sistemit operativ për kompjuterët Mac na ofron sistemin e ri të skedarëve APFS (Apple File System), Metal 2, përmirësime në aplikacionin Mail, Fotografitë, Safari ... Apple gjithashtu ka lëshuar një version të ri të sistemit operativ për Apple TV.

Me këtë rast, Apple ka hedhur në treg beta e katërt të tvOS 11, ndërsa beta aktualisht në dispozicion për zhvilluesit është numri pesë, një beta që doli dy ditë më parë. Ashtu si versioni macOS, djemtë nga Cupertino nuk kanë shtuar ndonjë tipar të ri që qëndron përtej atyre të njoftuar në fjalën kryesore të mbajtur më 5 qershor në konferencën e zhvilluesve të mbajtur në San José dhe ku Apple prezantoi versionet e reja të të gjithë sistemeve operative të produkteve të saj.

Ndër risitë që duhet të theksohen në tvOS, spikat mundësia e përdorimit të AirPods automatikisht pa pasur nevojë t'i çiftoni ato më parë, pasi që sinkronizimi i tij bëhet përmes iCloud, duke qenë pajisja e vetme që sot nuk ishte në përputhje të drejtpërdrejtë me kufjet pa tela të Apple. Një tjetër risi gjendet në aplikacionin Amazon Prime Video, një aplikacion që deri më tani nuk ishte i disponueshëm për Apple TV, për shkak të problemeve midis Apple dhe Amazon, probleme që më në fund janë zgjidhur në një mënyrë miqësore që do të lejojnë Apple të kthehet për të shitur Apple TV në gjigandin e shitjeve në internet Amazon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.