Apple lëshon Safari 6.1.6 dhe Safari 7.0.6

azhurnim-safari

Në një muaj në të cilin gjithçka ka tendencë të ngadalësohet për shkak të nxehtësisë, duket se selia e Apple është ambientuar mirë sepse azhurnimet fillojnë të lëshohen, në këtë rast prekëse Safari 6.1.6 për OS X Lion 10.7.5 dhe për Safari 7.0.6 për OS X Mavericks 10.9.4.

Në të dy versionet, ato të Cupertino korrigjojnë probleme të ndryshme që lidhen me siguria e aplikacionit në vetvete.

Shfletuesi OS X ka pësuar një azhurnim që do të ndikojë në sistemet OS X Lion dhe Mavericks. Siç kemi parashikuar, problemet që mund të gjenerojnë mbylljen e papritur dhe të papritur të së njëjtës janë zgjidhur  shkaktuar nga keqperdorimi i memorjes se perdorur nga vet shfletuesi.

Duhet të theksohet se fiksoi shtatë çështje me këtë azhurnim, pesë prej të cilave u zbuluan nga ekipi i inxhinierëve të softuerëve të Apple, një nga ekipi i sigurisë i Google dhe një që është plotësisht anonim, tani për tani.

Pak nga pak, gabimet që zbulohen janë duke u përshkruar, duke bërë që të dy sistemet aktuale dhe ato të mëparshme të mbeten shumë të qëndrueshme dhe të lejojnë përdoruesit të punojnë në mënyrë të kënaqshme. Dhe është se ajo që ka karakterizuar gjithmonë sistemet e mollës së kafshuar është qëndrueshmëria e saj dhe mungesa e problemeve serioze që e bëjnë ekipin të pengohet ashtu siç ndodh me ndërmarrjet e tjera.

Tashmë mundeni shkarkoni azhurnimet falas nga Mac App Store. Rekomandohet instalimi sa më shpejt të jetë e mundur.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Vicent borja dijo

    Çfarë versioni të Safari duhet të instaloj në Mac me sistemin operativ Mac OS X 10.7.5?