Apple lëshon beta të katërt të macOS Sierra 10.12.1

macOS Sierra me Siri është këtu, dhe këto janë të gjitha lajmet e saj

Siç e kemi pritur tashmë, Apple ka lëshuar versionin e katërt beta të macOS Sierra 10.12.1, azhurnimi tjetër "i madh" i sistemit të ri operativ që, pas një kohe të gjatë që u kërkua nga përdoruesit, ka prezantuar Siri në desktop dhe laptopët tanë Mac.

Ky version i katërt paraprak për qëllime testimi, si në raste të tjera, është lëshuar njëkohësisht për zhvilluesit dhe përdoruesit e regjistruar në programin publik beta të kompanisë që gjithashtu i jep akses versioneve paraprake të sistemit operativ mobil për iPhone dhe iPad, iOS 10.

macOS Sierra 10.12.1 Beta 4

Si çdo javë, Apple ka vendosur arsenalin e saj të azhurnimeve paraprake. Të hënën e kaluar unë lëshova tvOS 3 beta 10.1, dhe gjithashtu beta 3 të iOS 10.1, i cili përfshin mënyrën e re të portretit, një tipar i ri i pabesueshëm që barazon kamerën iPhone 7 Plus, nga e cila do të jetë ekskluzive, me kamera digjitale SLR. Në të dy rastet, azhurnimet ishin ekskluzive për zhvilluesit.

Tani, një ditë më vonë, Apple përfundon ciklin javor duke lëshuar betën e katërt të macOS Sierra 10.12.1, këtë herë, njëkohësisht për zhvilluesit dhe testuesit publik të beta-s.

Beta 4 e macOS Sierra 10.12.1 arrin saktësisht shtatë ditë pasi kompania lëshoi ​​versionin paraprak të mëparshëm dhe tre javë pasi foli, sistemi i ri operativ macOS Sierra është lansuar zyrtarisht për të gjithë përdoruesit.

Beta e katërt e macOS Sierra është këtu në dispozicion për shkarkim të drejtpërdrejtë përmes faqes në internet të Apple Developer Center (vetëm nëse jeni zhvillues) ose përmes mekanizmit të zakonshëm të azhurnimit të softuerit në Mac App Store (Seksioni i azhurnimeve) për ata që tashmë kanë instaluar një version të mëparshëm beta të macOS Sierra 10.12.1.

Çfarë lajmi mund të shohim në këtë azhurnim?

macOS Sierra është një azhurnim i madh që shkon përtej një ndryshimi të emrit. Me sistemin e ri operativ, asistenti virtual Siri është përfundimisht i disponueshëm për kompjuterët Mac (nga mesi i vitit 2009 e tutje). Por ka qenë gjithashtu një hap i rëndësishëm në atë që Apple e quan "Vazhdimësi" (integrim më i madh midis iOS dhe macOS) me funksione të reja të tilla si "Clipboard Universal" ose zhbllokim automatik nga Apple Watch. As nuk mund të harrojmë tiparin e ri të optimizimit të hapësirës ruajtëse ose aftësinë për të pasur skedarë në Desktop dhe në dosjen Documents të disponueshëm kudo përmes iCloud Drive.

Shkyç automatikisht Mac me një Apple Watch pranë

Shkyç automatikisht Mac me një Apple Watch pranë

Duke pasur parasysh bollëkun e lajmeve dhe fillimin zyrtar të fundit të macOS Sierra (më 20 shtator), ju tashmë do të supozoni se azhurnimi tjetër nuk do të na sjellë ndryshime të dizajnit ose funksione ose veçori të reja.

macOS Sierra 10.12.1 duket të jetë një azhurnim që përqendrohet në rregullimet e defekteve në kod dhe përmirësimet e performancës dhe stabilitetit Të përgjithshme për të adresuar çështje që mund të jenë hasur që nga lëshimi i sistemit operativ.

Alsoshtë gjithashtu e mundshme që nëse Apple përfundimisht lançon një seri të re të MacBook Pro, sistemi operativ do të përfshijë disa karakteristika specifike, megjithatë, tashmë në mes të tetorit, kjo duket gjithnjë e më pak e mundshme.

Përkundër të gjitha më lart, macOS Sierra 10.12.1 do të përfshijë një risi interesante që nuk është tjetër veçse mbështetje përmes aplikacionit Fotografitë për modalitetin e ri Portret që vjen në iPhone 7 Plus me lëshimin e iOS 10.1.

Si të regjistroheni për programin betOS macOS Sierra

Për të shkarkuar këtë dhe versionet e tjera beta të macOS Sierra, do t'ju duhet regjistrohuni në programin beta të Apple nga kjo faqe në internet. Për ta bërë këtë, duhet të identifikohesh me letrat kredenciale të Apple ID dhe të ndjekësh hapat e treguar që përfshijnë instalimin e "Asistentit të feedback" për të raportuar defektet që zbulon.

Pasi të keni instaluar versionin beta, azhurnimet e ardhshme do të jenë të disponueshme direkt nga Mac App Store.

Meqenëse këto janë versione provë, ato mund të përmbajnë ose të shkaktojnë gabime dhe gabime të ndryshme, kështu që ju rekomandojmë që të mos i instaloni në pajisjet kryesore të punës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.