Apple lëshon versionin 12.0 të Safari për Mac

ikonë safari Ndërsa bota Apple po shikon azhurnimet e iOS, watchOS dhe tvOS. Apple sapo ka lëshuar versionin 12.0 të shfletuesit të saj Safari. Përveç përmirësimeve në sigurinë dhe optimizimin e përgjithshëm, Safari 12.0 përqendrohet në menaxhimin e fjalëkalimit dhe bllokimin e reklamave të padëshiruara, duke përmirësuar përvojën tonë të shfletimit

Safari është përmirësuar shumë duke e përsosur Ekosistemi i mollës. Sot e kësaj dite nuk mund ta konceptoj ditën time pa kaluar informacione icloud të informacionit që unë filloj të lexoj në një pajisje Apple dhe ta përfundoj atë në një tjetër, falë Handoff ose AirDrop. 

Në këtë version 12.0 gjejmë, përveç përmirësimeve në privatësi, siguri dhe siguri të përmendur tashmë, funksione dhe karakteristika të reja:

 • Nëse punojmë me shumë skedat në Safari, tani mund t'i identifikojmë ato më shpejt me favorizuesit, pasi që ikona e uebit shfaqet në skedë.
 • Përmirëson shërbimin gardian, i cili na lejon plotëso automatikisht një fjalëkalim të sigurt, si kur hapni një llogari në një shërbim, ashtu edhe kur e ndryshoni atë.
 • Në të njëjtin kuptim, nëse përdorim një fjalëkalim të ripërdorur nga një shërbim tjetër, ose ky fjalëkalim është përdorur më parë, Safari do të na informojë.
 • Tani mundemi bllokoni dritaret nga një faqe specifike në internet. Duket se ky opsion ishte i disponueshëm në Safari 11, por në atë kohë bllokuesit e reklamave po funksiononin, tani parandalon hapjen e dritareve të reja.
 • Pa leje nga përdoruesi, rrjetet sociale ose faqet e internetit nuk do të jenë në gjendje të ndjekin navigimin e përdoruesit.
 • Apple gjithashtu ka mbyllur hendekun në Zgjerime. Nëse jeni një nga ata që i përdorin ato, tani përvoja do të jetë më e personalizuar. Safari do të çaktivizojë shtesat që ndikojnë negativisht në shfletimin. Gjithashtu përmirëson sigurinë në shtesat e vjetra që nuk janë shqyrtuar nga Apple.
 • Përmirëson përputhshmërinë me modulet NPAPI, që do të thotë më shumë siguri.

Apple rekomandon azhurnimin e tij për të gjithë përdoruesit. Çdo lajm i zbuluar, ne do t'ju informojmë sa më shpejt të jetë e mundur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.