Apple lëshon Safari Technology Preview, një shfletues për zhvilluesit e uebit që përfshin veçori eksperimentale

shkarko-Paraqitje e Teknologjisë Safari

Duket se Apple nuk ndalet së rishpikuri veten dhe sot ajo ka lansuar një aplikacion të ri për Mac dhe për zhvilluesit të quajtur Safari Teknologjia Pamjeje. E vërteta është që ju keni zgjedhur një moment paksa ideal për të lansuar diçka të re që ka të bëjë me të ekspeditë gjuetine  kur në iPhone që janë azhurnuar në iOS 9.3 ka gabime të ridrejtimit të lidhjeve, dmth. që kur të klikojmë në një lidhje nuk e hap atë në Safari. 

Epo, po, duket se Apple ka lëshuar një shfletues të ri që mund të bashkëjetojë me shfletuesin Safari dhe që shërben në mënyrë që zhvilluesit e internetit të mund të eksperimentojnë me teknologjitë e reja të programimit që janë ose do të shfaqen. Ikona e këtij aplikacioni të ri është identike me atë të Safari por me një sfond të purpurt. 

Ata nga Cupertino kanë hedhur në qarkullim sot një shfletues të ri të quajtur Safari Technology Preview që tani mund të shkarkohet nga portali i zhvilluesve të Apple. Ky shfletues i ri është diçka shumë e ngjashme ndaj asaj që Google në atë kohë tashmë e vuri në dispozicion të zhvilluesve, Google Chrome Canary. 

Safari Teknologjia Pamjeje

Siç ju kemi thënë, ky shfletues i ri mund të bashkëjetojë me shfletuesin Safari pasi që ata janë dy aplikacione të diferencuara mirë dhe sapo të shkarkohen nga portali i zhvilluesve dhe të instalohen do të ketë azhurnime automatike nga vetë App Store Mac. Ky shfletues i ri gjithashtu mbështet veçoritë iCloud. Ky version i parë përfshin veçori të shumta për zhvilluesit mund të bëjë aplikacione më të mira në internet. Nëse dëshironi të keni më shumë informacion, mund të hyni në këtë faqe dhe lexoni atë që Apple ka shkruar në lidhje me të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.