Apple njofton veçori të reja të hyrjes në softuer të ndryshëm.

Për të festuar Ditën Botërore të Aksesueshmërisë që festohet sot dhe që përveç nisjes së kompanisë disa ngjarje të reja në Sot në Apple në gjuhën e shenjave, kompania ka vendosur prezantoni disa tipare të reja të hyrjes për softuerin e ndryshëm të pajisjeve të ndryshme të ndërmarrjes. Moreshtë më se e mundshme që këto karakteristika të reja bëhen të disponueshëm më vonë këtë vit. Le të shohim se cilat do të zbatohen këto karakteristika të reja.

Apple ka vendosur të japë një hov të ri në veçoritë e aksesit në pajisje të ndryshme të Apple. Jo vetëm që i mbështesni ato veçori të reja me seanca në Sot në Apple prezanton gjuhën e shenjave. Ai gjithashtu dëshiron që softueri i ndryshëm i pajisjeve të kompanisë të ketë funksione të reja deri në fund të vitit.

Këto janë lajmet për aksesueshmëri të theksuara nga Apple

memoji i ri për mundësinë e arritjes

 • Touch ndihmës për Apple Watch: “Duke përdorur sensorë të integruar të lëvizjes si xhiroskopi dhe akselerometri, së bashku me sensorin optik të rrahjeve të zemrës dhe mësimin e makinës në pajisje, Apple Watch mund të zbulojë ndryshime delikate në lëvizjen e muskujve. Kjo i lejon përdoruesit të lundrojnë një kursor në ekran përmes një serie gjestesh me duar, të tilla si një majë ose një shtrydhje.
 • Mbështetja e gjurmimi i syve për iPad lejoni që pajisjet e gjurmimit të syve të palëve të treta të përdoren për të monitoruar pajisjen tuaj
 • Eksploroni imazhe me VoiceOver: “Përdoruesit do të jenë në gjendje të eksplorojnë më shumë detaje në lidhje me njerëzit, tekstin, të dhënat e tabelës dhe objektet e tjera brenda imazheve.
 • Mbështetje audiogrami: “Në një azhurnim të rëndësishëm të programit të aparateve të dëgjimit MFi, Apple po shton mbështetjen për aparatet e reja të dëgjimit me dy drejtime. Apple po përfshin gjithashtu mbështetje për njohjen e audiogramëve (grafikët që tregojnë rezultatet e një testi dëgjimi).
 • L tinguj të ri në sfond «Ndihmoni në minimizimin e shpërqendrimeve dhe ndihmoni përdoruesit të përqendrohen, të qëndrojnë të qetë ose të pushojnë.
 • Të tjerët: Tingull për kontrollin e ndërprerësve dhe personalizimet e reja të Memoji.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.