Apple nuk i heq qafe tarifat për prodhimin e Mac Pro

Mac Pro WWDC

Dukej se Apple do të ishte në gjendje të hiqte qafe tarifat e vendosura nga administrata Trump te produktet e importuara nga Kina. Në këtë mënyrë, Mac Pro mund të jetë i lirë nga taksat që mund të rrisin koston e prodhimit të tij dhe ndoshta çmimin e tij përfundimtar. Sidoqoftë Lajmet e fundit konfirmojnë se nuk do të jetë kështu.

Apple do të duhet të përballet me taksat doganore nëse dëshiron të vazhdojë të ketë të njëjtët komponentë që instalohen Mac Pro tani, pasi që disa prej tyre janë prodhuar dhe importuar nga vendi lindor.

Mac Pro nuk është plotësisht pa tarifa doganore

Zyra e Përfaqësuesit Tregtar të Shteteve të Bashkuara ka mohuar kërkesën e Apple për një përjashtim tarifor për disa përbërës të bërë në Kinë dhe të nevojshme për prodhimin e "kafshës" më të fundit teknologjike të Apple. Kompania e udhëhequr nga Tim Cook kërkoi të ishte në gjendje të heqë qafe tarifat 25% që dëshiron të vendosë në rrotat Mac Pro, një bord qark që administron portat e hyrjes dhe daljes, përshtatësin e energjisë së bashku me kabllon e karikimit dhe një sistem ftohës për procesorin.

Mac Pro 2019

Këto kërkesa atyre u është mohuar në thelb sepse nuk ka qenë e mundur të demonstrohet se përjashtimi nga taksa e detyrimeve mund të shkaktojë dëm serioz ekonomik për kompaninë ose për Shtetet e Bashkuara.

Ky lajm përplaset disi me një që ne tashmë e dinim në kohën e tij dhe në të cilën e njëjta zyrë që tani mohon këto pesë përjashtime, po miratoi dhjetë të tjera të kërkuara nga kompania. Kjo fitore e vogël bëri që Apple të marrë vendimin për prodhimin e Mac Pro tërësisht në Austin, Texas., edhe Presidenti Trump ishte i kënaqur, përmes Twitter, për vendimin e marrë nga Apple.

Ne do të shohim tani se çfarë vendos Apple me këtë pengesë të vogël.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.