Apple ofron sesione të Apple Today në gjuhën e shenjave në SH.B.A. si një reflektim i ditës botërore GAAD

Dita Botërore për Promovimin e Ndërgjegjësimit për Mundësinë e Hyrjes në Web

Më 20 maj, dita botërore për të promovuar ndërgjegjësimin për qasjen në internet festohet, e njohur në anglisht si Dita Globale e Ndërgjegjësimit për Aksesin (GAAD). Qëllimi i kësaj dite është të flasim, të mendojmë dhe të mësojmë rreth aksesit të teknologjive dixhitale. Për këtë arsye, Apple do të krijojë një sërë seancash të përfshira në sesionet e Apple, të cilat do të kryhen në gjuhën e shenjave për t'u marrë pjesë atyre personave me aftësi të kufizuara.

Apple është vendosur një faqe në internet për të festuar Ditën Botërore të Ndërgjegjësimit për Aksesin. Ne do të jemi në gjendje të bashkohemi në sesione të drejtpërdrejta virtuale të paraqitura në gjuhën e shenjave amerikane përveç ndihmës së integruar Apple VoiceOver. Bazat e iPhone dhe iPad do të hulumtohen dhe disa këshilla do të ndahen. Nga drop-down ju mund të gjeni datat dhe orët ku ndodhin ngjarjet. Sesionet GAAD do të jenë virtuale dhe do të organizohet në Webex. Ekziston edhe një seancë "Sot në shtëpi" në ASL që përqendrohet në përdorimin e aplikacionit Clips.

Megjithëse nuk e menduam sa duhet, është më e rëndësishme të krijojmë një faqe në internet të arritshme që punon me shfletues të shumtë të internetit sesa të krijojmë faqen më tërheqëse, sepse për disa njerëz, një Internet i arritshëm bën një ndryshim të madh në jetën e tyre të përditshme. Vitin e kaluar WebAIM analizoi një milion faqe në Internet dhe zbuloi se të paktën 98% kishin një dështim të aksesit, duke qenë mesatarja e gabimeve prej gati 61 në faqet e vizituara. Dështimet më të zakonshme ishin:

Duke marrë parasysh atë ka rreth një miliard njerëz me disa aftësi të kufizuara në botë, ne jemi duke injoruar të gjithë atë grup. Shtë e nevojshme të ndërgjegjësohen furnitorët për këto nevoja dhe të paktën Apple me këto seanca përpiqet të zvogëlojë hendekun ekzistues për këta njerëz. Unë uroj që ajo të shtrihet në më shumë vende, jo vetëm në Shtetet e Bashkuara, sepse jo vetëm që ekzistojnë njerëzit me aftësi të kufizuara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.