Apple hoqi përkohësisht Adobe Flash nga OS X për shkak të shqetësimeve të sigurisë

flash-siguri-osx-0

Flash ishte një risi e shkëlqyer në atë kohë posaçërisht për të zhvillimi i faqes në internet në këtë format, por pak nga pak është parkuar në favor të një standardi tjetër më tretës dhe modern siç është HTML5.

Megjithatë kjo nuk do të thotë se nuk përdoret më në krijimi i përmbajtjes Sepse pa shkuar më tej, YouTube ende e përdor atë për të treguar videot e tyre pavarësisht se ka një version prove në të HTML5Ajo që i atribuohet më shumë kësaj shtojce që është pjesë e platformës Adobe, janë defektet e saj të vazhdueshme të sigurisë dhe dhimbjet e kokës që shkakton tek përdoruesit për shkak të kërkesës së saj të lartë për burime dhe çështje që dalin nga shfrytëzime të ndryshme bazuar në këto probleme.

Në këtë rast posaçërisht, është versioni 11.0.8.94 dhe më i hershëm që ka ndaluar punën për shkak të një bllokimi nga Apple për arsye sigurie përsëri. Tani ka një version më të azhurnuar, 11.0.8.168 Por të gjithë ata që jeni në Snow Leopard, Lion ose Mountain Lion dhe nuk keni azhurnuar akoma, Xprotect do t'ju paralajmërojë që do të duhet ta bëni këtë për të vazhduar përdorimin e plug-in.

Le të shpresojmë një herë e përgjithmonë që Adobe të kujdeset pak më shumë për një nga produktet e saj më të famshëm dhe të përdorur në botë në mënyrë që përveç që të ketë shumë mundësi krijuese të jetë edhe i sigurt, pasi sot dhe me ritmin gjërat po shkojnë më shumë sesa ka të ngjarë të qëndrojë vetëm për të banderola reklamash dhe përfundon duke u pensionuar nga opsione të tjera më të përparuara.

Më shumë informacion - Adobe lëshon një azhurnim të ri për Flash Player


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.