Apple planifikon të shtrijë programin e zhvilluesve në 5 universitete në Itali

Apple planifikon të shtrijë programin e zhvilluesve në 5 universitete në Itali

Vetëm disa ditë më parë, Apple nisi Qendrën e saj të parë të Zhvilluesve iOS në Itali. Konkretisht, kjo qendër është e vendosur në kampusin e ri San Giovanni në Teduccio, që i përket Universitetit Federico II të Napolit (Itali).

Pavarësisht lansimit të fundit, popullariteti i iOS Developer Center duket të jetë i tillë që Apple tashmë po planifikon zgjerimin e saj.

Suksesi i Apple Developer Center do t'ju lejojë të zgjeroheni

Me rastin e hapjes së Qendrës Apple Developer, u mbajt një ngjarje ku morën pjesë Zëvendës Presidentja e Apple e Mjedisit dhe Nismave Sociale, Lisa P. Jackson. Në atë ngjarje, e cila u mbulua nga faqja e internetit italiane Maccitynet.it, Jackson u tha studentëve të mbledhur atje se programi iOS Foundation ishte hartuar për t'i mësuar studentëve bazat e zhvillimit të aplikacioneve për iOS diçka që, nga ana tjetër, është mjaft e dukshme. Por lajmi nuk ishte se, larg tij.

Apple planifikon të zgjerojë Programin e Fondacionit iOS duke krijuar një version të reduktuar të tij që do të mësohet në "të paktën pesë universitete". Ky program "mini" do të zgjasë midis tre dhe katër javësh, do t'i mësojë pjesëmarrësit e tij të zhvillojnë aplikacione për iOS dhe do të mësohet në pesë qendra universitare në të gjithë rajonin Italian të Campania. Me këtë, parashikimet e Apple vlerësojnë se programi iOS Foundation do të jetë në dispozicion për të paktën 800 studentë gjatë vitit të tyre të parë të mësimdhënies.

Një mundësi e shkëlqyer për të rinjtë

Jackson ndau disa nga aspektet e këtij programi të ardhshëm, por në thelb tha se ai synon t'i prezantojë studentët në ekosistemin iOS.

Shtë një mundësi e shkëlqyer për të zgjatur fillimin e mrekullueshëm nga këtu. Shtë një mundësi e shkëlqyer për të punuar me studentë dhe për të mësuar të gjithë rajonin dhe për të avancuar punën tonë dhe punën që po bëhet në akademinë e parë në Evropë.

Si me Qendrën e Zhvilluesve të iOS-it ashtu edhe me Programin e Fondacionit iOS, Apple shpreson t'i pajisë studentët me aftësitë dhe njohuritë që u duhen për të bërë hapin nga arsimi që marrin në shkolla dhe kolegje në punën e vërtetë të përfshirë në zhvillimin e aplikacioneve.

Siç është thënë nga Lisa Jackson, është jashtëzakonisht e rëndësishme për Apple të ndihmojë "të çlirojë potencialin e zhvilluesve të rinj" dhe sigurohuni që zhvillimi i aplikacioneve është i hapur për të gjithë duke u dhënë të rinjve "aftësitë thelbësore dhe mbështetjen" për të hyrë në industrinë ekonomike të zhvillimit të aplikacioneve.

Edicioni i parë: 200 studentë të zgjedhur nga mijëra kandidatë

Qendra e parë e zhvilluesve të aplikacioneve iOS u hap zyrtarisht për studentët të Mërkurën e kaluar. Thirrja e parë ofroi vetëm 200 vende që tashmë janë dhënë. Në grupin e parë, njëqind studentë kanë filluar studimet e tyre. Ata do të bashkohen nga njëqind pjesëmarrës të tjerë në tre muaj.

Mijëra aplikantë aplikuan për të arritur një nga këto dyqind vendet, i cili do të kishte shërbyer që Apple të vendoste të zgjeronte programin e trajnimit në universitete të tjera.

Kursi i plotë do të zgjasë për nëntë muaj dhe do t'i mësojë studentët të shkruajnë kod dhe të krijojnë aplikacione për pajisjet Apple iOS, iPhone, iPad dhe iPod Touch.

Gjithashtu, falë bashkëpunimit midis Apple dhe Universitetit të Napolit, Janë krijuar bursa që do t’i lejojnë studentët të marrin pjesë falas dhe shijoni pajisjet iPad, iPhone dhe MacBook.

A do të shfaqet jashtë Italisë?

Për momentin, si Qendra e Zhvilluesve të iOS-it dhe Programi i Fondacionit iOS janë kufizuar në Itali, megjithatë, është logjike të imagjinohet që, nëse është një sukses, siç duket se do të jetë, të dy mund të eksportohen në vendet e tjera.

Kur Apple njoftoi idenë nëntë muaj më parë, Tim Cook vetë vuri në dukje se "Evropa është shtëpia e disa prej zhvilluesve më kreativë në botë dhe ne jemi të kënaqur të ndihmojmë brezin e ardhshëm të sipërmarrësve në Itali të marrin aftësitë e nevojshme për të patur sukses".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)