Apple po teston pajisjet e saj AR dhe VR me një shofer të ngjashëm me HTC Vive

Realiteti virtual / pajisja me realitetin e shtuar Apple

Praktikisht në të gjithë fjalën e fundit në të cilën Apple ka prezantuar iPhone dhe iPad të ri, kompania me bazë në Cupertino ka përmendur disa mundësi të pajisjeve të saj me një realitet të shtuar, mundësi për të cilat për momentin duket se komuniteti i zhvilluesve nuk është i interesuar.

IPad Pro i ri që Apple prezantoi javën e kaluar direkt përmes faqes së saj të internetit, integron një sensor LIDAR, një sensor i aftë për të mat distancat në një mënyrë shumë më të shpejtë dhe më të lehtë sesa përmes kamerës siç mund të bënim tashmë me iPhone me aplikacionin Matjet.

Thashethemet më të fundit në lidhje me realitetin e shtuar të Apple, ne e gjejmë atë në lajmet që botuam disa ditë më parë, ku Digitimes pohon se Apple do të paraqesë pajisjen e saj të realitetit të shtuar në 2022. Mediumi MacRumors, i cili kishte qasje në një version të iOS 14, ka zbuluar shumë informacion në lidhje me realitetin virtual.

Por përveç kësaj, ai gjithashtu ka pasur qasje në një imazh që duket se është një kontroll i një pajisjeje të realitetit virtual dhe të shtuar, Me një dizajn shumë të ngjashëm me atë që mund ta gjejmë aktualisht në HTC Vive, një pajisje që u lansua në vitin 2016 në treg.

Në vitin 2017, Mark Gurman deklaroi se inxhinierët e Apple ata ishin duke punuar me pajisjen HTC për testimin e brendshëm, informacioni që u konfirmua përmes një thashethemi që të dy kompanitë po punonin së bashku në një pajisje të re AR / VR.

Siç mund ta shohim në imazh, dizajni i kontrollit është shumë i thjeshtë, kështu që paraqitja e tij përfundimtare ndoshta nuk ka të bëjë me atë që Apple planifikon të na ofrojë kur prezantohet zyrtarisht për disa vjet, megjithëse për shkak të pandemisë që po vuajmë dhe nuk e dimë sa do të zgjasë, mund të ndikojë si zhvillimi ashtu edhe lansimi i tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.