Apple punëson ish-drejtorin e reklamave në Facebook për të forcuar biznesin e saj të reklamave

Antonio Garcia Martinez

Përsëri duhet të flasim për lëvizjet në zyrat e Apple. Dje ju informuam për përfshirjen e Stella si shefi i marrëdhënieve publike të Apple. Sot ne flasim për një sektor në të cilin Apple duket se po përpiqet të zgjerohet. Po flasim për biznesin e reklamave.

Kompania me qendër në Cupertino ka nënshkruar Antonio García Martínez sipas Business Insider. Antonio është i njohur libri Monkeys Chaos: Monkeys Chaos: Pasuri e pahijshme dhe Dështim i Rastësishëm në Silicon Valley dhe ka punuar për Apple si pjesë e ekipit të inxhinierisë së produkteve të platformës reklamuese që nga Prilli i kaluar.

Ekipi i platformave të reklamave të Apple punon në teknologjinë e reklamave brenda App Store dhe ekosistemeve të tjera të Apple si Apple News dhe aplikacioni Stocks. Me këtë punësim, nuk mund të përjashtojmë që Apple po punon për të zgjeruar këtë biznes në platforma të tjera brenda kompanisë.

Lajmi në lidhje me ambiciet e reklamave të Apple vjen pak pasi kompania hapi një veçori të privatësisë në iOS 14.5 që kërkon që të gjitha aplikacionet të kërkojnë leje para se të ndjekin përdoruesit.

Antonio punoi në Facebook midis 2011 dhe 2013 duke u bërë figura më me ndikim në ekipin e produkteve të reklamave të kompanisë duke punuar në përpjekjet për shënjestrimin e reklamave duke u bërë një menaxher produkti për FBX, shkëmbyesi i reklamave tashmë i shuar për kompaninë e Mark Zuckerberg.

Më parë, ai ka punuar si analist në Goldman Sachs dhe ishte themelues i kompanisë reklamuese AdGrok. Përveç kësaj, ai ka bashkëpunuar në mënyrë aktive me media të ndryshme si Wired, Business Insider, The Guardian, Huffington Post, The Washington Post, Vanity Fair dhe Medium ndër të tjera.

Ai është i lirë Monkeys Chaos: Monkeys Chaos: Pasuri e pahijshme dhe Dështim i Rastësishëm në Silicon Valley është një autobiografi që detajon përvojat profesionale me fillimin e AdGrok, shitjen e tij më pas në Twitter dhe punën e tij në Facebook.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.