Apple njofton orarin e javës WWDC 2020

WWDC

Për të Zhvilluesit e Apple nga e gjithë bota i pret një javë e vështirë. Nëse tema është tashmë shumë e komplikuar dhe jashtëzakonisht teknike, duhet të shtojmë se të gjitha konferencat që Apple do të japë mbi programimin përqendrohen në një javë të vetme. Do të jenë më shumë se njëqind.

Më kujtohet kur shkoja në orën e matematikës në kolegj, ndonjëherë dilja me dhimbje koke, dhe kishte kaluar vetëm një orë. Vetëm të mendosh për të ndjekur më shumë se njëqind orë matematike në një javë të vetme më merren mendtë. Apple sot lëshoi ​​kronologjinë e WWDC 2020 i cili do të fillojë më 22 qershor. Guximi për asistentët (natyrisht virtual).

Apple ka njoftuar se WWDC 2020 do të jetë "WWDC më e madhe deri më tani, duke mbledhur më shumë se 23 milion zhvillues nga Apple virtualisht ”. Njoftimi është botuar në «Shënimin e ngjarjeve speciale».

Tim Cook do të fillojë WWDC 2020 me një "konferencë të ngjarjeve speciale" në 22 Qershor, 1 PM ET, pasuar nga një sesion se si të ndërtojmë "gjeneratën e ardhshme të aplikacioneve".

Do të ketë shumë kanale për të ndjekur konferencat

Kryefjala do të transmetohet drejtpërdrejt nga Apple Park në Apple.com, App Zhvilluesi Apple, Uebfaqja e Zhvilluesit të Apple, Aplikacioni Apple TV dhe YouTube dhe do të jenë gjithashtu të disponueshëm për transmetim sipas kërkesës pasi të përfundojë transmetimi. Në Kinë, konferenca do të transmetohet gjithashtu në Tencent, iQIYI, Bilibili dhe Youku.

"Gjendja e Platformave të Bashkimit" të Apple do të ndjekë 22 qershor në 5 PM ET. Apple vëren se, si zakonisht, leksionet do të mbahen nga zyrtarët kryesorë të inxhinierisë së kompanisë, për të "hulumtuar në zhvillimet e fundit në iOS, iPadOS, macOS, tvOS dhe watchOS".

Më shumë se 1.000 inxhinierë të Apple do të marrin pjesë në forume

Apple Park

Apple Park kishte qenë bosh për shumë javë për shkak të bllokimit. Nga këtu do të mbahet WWDC 2020.

Këtë vit ka një ridizajnim të Forumeve të Zhvilluesve të Apple. Më 18 qershor, këto forume do të lidhin zhvilluesit me më shumë se 1.000 inxhinierë të Apple për t'iu përgjigjur pyetjeve dhe për të marrë pjesë në diskutime teknike. Duke filluar nga dita e parë e WWDC, çdokush do të jetë në gjendje të kërkojë dhe të shikojë diskutimet në forum për t'u ndjekur dhe anëtarët e Programit të Zhvilluesit të Apple do të jenë në gjendje të postojnë pyetjet e tyre dhe të mësojnë drejtpërdrejt nga ekspertët e Apple.

Duke filluar nga 23 qershori, zhvilluesit do të kenë aftësinë të mësojnë se si të ndërtojnë gjeneratën e ardhshme të aplikacioneve me më shumë se 100 seanca teknike dhe u përqendrua në dizajnin e udhëhequr nga inxhinierët e Apple. Videot do të lëshohen çdo ditë në orën 10 PDT dhe do të jenë të disponueshme në aplikacionin Apple Developer në iPhone, iPad dhe Apple TV, si dhe në faqen e internetit të zhvilluesve të Apple.

Zhvilluesit e Apple do të jenë në gjendje të kërkojnë një takim me inxhinierët e Apple të cilët kanë punuar për të krijuar përparimet më të fundit në platformat Apple, me seanca të personalizuara të orientimit teknik me emërimi paraprak në dispozicion. Këto seanca do të shpjegojnë detajet se si të zbatojnë tiparet dhe funksionet e reja.

Laboratorët e programimit

Xcode

Më shumë se 100 leksione programimi në javën WWDC.

L laboratorë zhvilluesish Ata do të jenë të hapur për të gjithë anëtarët e Programit Apple Developer, hapësirë ​​dhe gjerësi bande. Apple pritet të përdorë WWDC 2020 për të njoftuar macOS 10.16 (me një emër të ri në Kaliforni) përveç iOS 14 dhe iPadOS 14. watchOS 7 dhe tvOS 14 priten gjithashtu.

Unë thashë, këta njerëz të zhvilluesve të aplikacioneve për Apple presin disa ditë shumë intensive nga 22 Qershori. Kanë nje jave për të asimiluar të gjithë informacionin që kompania u ofron atyre në nivelin e programimit, dhe nga atje, ta zbatojnë atë në projektet e tyre aktuale dhe të ardhshme.

Për Apple është shumë e rëndësishme që zhvilluesit e aplikacioneve të palëve të treta të jenë sa më të përgatitur në programimin ekskluziv në mjediset e Apple. Varet nga ajo që ata të programojnë aplikacione cilësore për pajisjet e tyre. Dhe padyshim, Zhvilluesit e Apple e shohin mirë që një herë në vit mund të azhurnojnë njohuritë e tyre në një temë në evolucion të vazhdueshëm dhe të kenë një kontakt kaq të drejtpërdrejtë me inxhinierët e Cupertino. Fito për të fituar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.