Pse Apple e quan USB-C në MacBook Pro Thunderbolt 3 të ri?

portet e reja-rrufeja-3-makbook-pro

Isshtë e vërtetë që shumë përdorues na pyesin pse Apple thërret USB-C të MacBook Pro Thunderbolt 3 të ri? nëse gjithçka është vërtet e njëjtë, dhe përgjigjja është mjaft e thjeshtë për tu shpjeguar. Në këtë rast ajo që duhet të bëjmë është të sqarojmë dy pika të rëndësishme në këtë pyetje, e para është që USB Type C është një specifikim i lidhësit që mund të themi se është universal ose i ngjashëm me portat e vjetra USB 3.0 dhe më herët. Në këtë rast porta USB-C shton karakteristikë kryesore që është e kthyeshme dhe nuk kërkon një pozicion specifik për lidhje kabllovike. Apple i shton këtij lloji të lidhjes Thunderbolt 3 në këtë Macbook Pro të ri, që do të thotë se sistemi i tij operativ është USB 3.1 dhe Thunderbolt

thunderbolt-2 thunderbolt-3

Kjo është ajo që ata reklamojnë në faqen e internetit të Apple për këto porte: Katër porte Thunderbolt 3 (USB-C) i përputhshëm me:

  • carga
  • DisplayPort
  • Rrufe (deri në 40 Gb / s)
  • USB 3.1 Gen 2 (deri në 10Gb / s)

MacBook Pro i ri reklamon lidhësit 2 dhe 4 Thunderbolt 3 përkatësisht në disqet e tij 13 inç ose 15 inç, duke shtuar në kllapa se tipi i lidhësit është USB-C. Pra, ndryshimi ose pse të dy llojet e lidhjes janë të ndara është thjesht universaliteti i portit të lidhjes.

Logjikisht e gjithë kjo nuk është diçka e re për USB-C pasi Intel ka të njëjtin sistem lidhjeje (jo, nuk është diçka ekskluzive për Apple) por me ardhjen e këtij lloji të lidhësit në Mac, ne shpresojmë që ata të fillojnë të implementohen në masë në pjesën tjetër të pajisjeve, pavarësisht nëse ato janë nga Apple. Tani me këtë ne mund të përdorim pajisje të ndryshme të jashtme që përdorin USB 3.1 ose Thunderbolt për sa kohë që lloji i lidhësit është USB-C. Dhe po, ne nuk e kuptojmë arsyen pse vendosim më pak porta për përdoruesit që nuk duan Touch Bar në MacBook Pro të ri, por që për një ditë tjetër ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)