Apple tregon disa nga emoji-t e reja që do të mbërrijnë këtë vit

emojis

Ata thonë se një fotografi vlen një mijë fjalë. Unë mund të jem e modës së vjetër, por e vërteta është që unë kurrë nuk përdor emoji ose emoticons. Possibleshtë e mundur që disa shprehin një mesazh specifik dhe se është më lehtë të dërgohet një emoji Se sa të shkruash një »faleminderit» ose «Unë të dërgoj një puthje».

Por duke parë emoji-t e reja që Apple do të nisë para fundit të vitit, e kam të vështirë të imagjinoj në çfarë konteksti dhe çfarë dreqin mund t'i transmetoni bashkëbiseduesit tuaj duke dërguar emoji-t e një dodo...

Sot është Dita Botërore e Emoji-ve, dhe Apple dëshironte ta festonte atë duke na treguar emoji-t e reja që do të mbërrijnë në iPhone, iPad dhe Mac në fund të këtij viti. Janë 13 ikona të reja disi të veçanta.

Ky koleksion i emoji-ve të reja u miratua në fillim të këtij viti si pjesë e lëshimit Emoji 13.0 nga Konsorciumi Unicode. Apple i tregon ato për herë të parë sot, duke parë paraprakisht modelet e reja të emoji-ve që do të mbërrijnë në iPhone, iPad, Apple Watch dhe Mac para fundit të vitit.

Këto emoji të rinj janë: një Dodo, një kukull ruse, kukulla fole, një Piñata, një tamale, gishta me gjemba, një bumerang, një ninja, një monedhë, një zemër anatomike, një kastor, një simbol transgjinor, një kafe të ftohtë dhe disa mushkëri .

Ka më shumë emoji që do të mbërrijnë para fundit të vitit, por këto janë të vetmet që Apple na ka treguar sot. Në total, do të ketë 117 emoji i ri që vijnë në pajisjet e Apple këtë vit. Apple zakonisht lëshon karakteret e reja emoji në një azhurnim për iOS, iPadOS dhe macOS.

Këtë vit me iOS 14, do të jetë edhe më e lehtë se zakonisht për të gjetur emoji-t e reja. Një nga tiparet e reja të iOS 14 është aftësia për të kërkim në koleksionin e karaktereve emoji. Ky funksion ka qenë në macOS prej vitesh dhe duket se më në fund është instaluar edhe në iOS.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.