Ardhja e TestFlight në macOS është e pashmangshme

TestFlight

Apple njoftoi gjatë WWDC 2021 se kompania do të sjellë TestFlight në Mac, duke konfirmuar kështu një thashethem që ka qenë prej kohësh. Platforma, e cila aktualisht është e disponueshme në iOS dhe tvOS, u lejon zhvilluesve të Ofroni lehtësisht versionet beta të aplikacioneve tuaja për përdoruesit jashtë App Store.

Sipas 9to5Mac, nisja e TestFlight për macOS është e pashmangshme. Disa zhvillues kanë konfirmuar për 9to5Mac se ata tashmë kanë qenë në gjendje të dërgojnë aplikacione macOS të ndërtuara me Xcode 13 beta në App Store Connect, një mision i pamundur më parë që nga macOS Monterey nuk është ende në dispozicion dhe nuk ka as TestFlight për Mac.

9to5Mac ka qenë në gjendje të konfirmojë jo vetëm që tani është e mundur të dërgoni aplikacione me Xcode 13 beta në App Store Connect, por edhe që zhvilluesit ata mund t'i përgatisin ato për TestFlight. Opsioni TestFlight tani shfaqet për aplikacionet macOS në App Store Connect, një platformë e përdorur nga zhvilluesit për të menaxhuar të gjitha aplikacionet e tyre të paraqitura në Apple.

Pasi zhvilluesi fton një përdorues të shkarkojë një aplikacion beta për macOS, përdoruesi merr një email nga Apple me një lidhje për të instaluar versionin Mac të TestFlightMe Sidoqoftë, në këtë kohë, lidhja aktualisht ridrejtohet në faqen kryesore të portalit të zhvilluesve të Apple, duke sugjeruar që Apple është ende duke punuar për ta vënë atë në dispozicion.

Përdoruesit e ftuar për të testuar një aplikacion beta macOS gjithashtu mund ta shikojnë aplikacionin në versionin iOS të TestFlight. Detajet e aplikacionit beta e konfirmojnë këtë përdoruesi ka nevojë për një Mac në vend të një pajisje iOS për të instaluar atë aplikacion.

Apple kurrë nuk e ka konfirmuar kur planifikon të nisë TestFlight për macOS zyrtarisht, por të gjitha kjo sugjeron që aplikacioni mund të vijë tek zhvilluesit e Mac shumë shpejtMe Deri më tani, Apple nuk ka lëshuar përditësime për macOS Monterey ose Xcode 13 beta që nga 11 gushti, gjë që mund të tregojë se po përgatitet të lançojë një version me TestFlight.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.