Logitech Craft, shumë më tepër sesa një tastierë

Kur Logitech njoftoi tastierën e saj të re Craft ishte shumë e qartë se duhej testuar po ose po. Jam i dashuruar me Mx Master 2s dhe Mx Ergo, jo vetëm për cilësinë e tyre si pajisje por edhe për softuerin që i shoqëron dhe kjo ju lejon të personalizoni funksionet e butonave dhe lëvizjeve të tij.

Një tastierë pa tel, me ndriçim të pasmë, me një dizajn të mirë dhe në krye të tij me të njëjtin program që më pëlqen aq shumë ... Kjo duhej të provohej pa dyshim dhe pas disa javësh duke përdorur tastierën çdo ditë mund t'ju them tashmë përshtypjet e pjekura. Dhe përfundimi, si përmbledhje, është ai Keyboardshtë tastiera më e mirë që mund të blini tani për Mac tuaj. Analiza me imazhe dhe video, më poshtë.

Dizajni dhe specifikimet

Isshtë një tastierë pa tel e bërë nga alumini dhe plastika, me një paraqitje çelësash në Spanjisht, një tastierë numerike, memorje deri në 3 pajisje me të cilat mund të lidheni dhe të kaloni midis tyre duke shtypur butonat e dedikuar që përfshin, me dritë të pasme që rregullon vetveten dhe ndizet automatikisht kur zbulon duart tuaja në tastierë, dhe kjo gjithashtu ka lidhje Bluetooth, si dhe marrësin e vet USB 2,4GHz me të cilin mund të lidhni deri në 6 pajisje të ndryshme. Bateria e saj 1500mAh është e ngarkuar me një kabllo USB në USB-C që përfshihet në kutinë.

Imazhet flasin vetë, kështu që nuk ka shumë për të thënë në lidhje me paraqitjen e tastierës. Megjithëse do të ketë mendime për të gjitha shijet, më duket një tastierë shumë e bukur, moderne që nxjerr cilësi në të katër anët. Heavyshtë e rëndë (960g), gjë që nuk është problem sepse nuk është një tastierë portative, dhe unë e shoh atë si një pozitiv, pasi tastiera nuk lëviz më së paku ndërsa e përdorni.

Por gjëja më e shquar në lidhje me tastierën, e cila i jep asaj identitetin e vet, është rrota rrotulluese që ajo ka në këndin e sipërm të majtë, dhe me të cilën ne mund të interpretojmë Detyra plotësisht të personalizueshme, jo vetëm brenda vetë sistemit, por edhe të personalizueshme në varësi të aplikacionit që përdorni. Por ne do të flasim për këtë më vonë.

Drita e pasme dhe bateria? Ka një çmim

Essentialshtë thelbësore sapo ta provoni dhe nuk do të përdorni më kurrë një tastierë pa atë veçori. Ndriçimi i pasmë është diçka që duhet të dalë standarde në të gjitha tastierat me cilësi, por e para që nuk e përfshin është Apple. Logitech ka vënë bast mbi të dhe e ka bërë me një sistem vërtet mbresëlënës. Për të kursyer baterinë, ndriçimi kyç përshtatet në dritën e ambientit, por gjithmonë funksionon. Mund të jetë absurde që tastiera të ndriçohet gjatë ditës, por nuk është, të paktën më pëlqen.

Por përveç rregullimit në dritën e ambientit, tastiera fiket dhe varet nga përdorimi i tij. Thjesht duke vendosur duart mbi të, pa qenë e nevojshme ta prekni, drita e dritës ndizet me magji, dhe disa sekonda pasi të keni ndaluar së përdoruri, ajo fiket. Ju nuk duhet të prisni që të shtypni një buton që të shfaqet drita, siç ndodh me tastierat e tjera, këtu zbulon se do ta luani dhe para se ta bëni jeni gati për të.

Kjo vjen me një çmim: autonomia mund të jetë më e mirë. Përdorimi im ka qenë mjaft intensiv dhe i vazhdueshëm. Tastiera ka një buton për ta fikur plotësisht, por unë nuk e përdor, nuk e kam atë zakon. Me këtë mënyrë përdorimi, bateria zgjat rreth dy javë, çka është sinqerisht më e mirë, por nuk më intereson. Sepse tastiera ju paralajmëron me kohë që ta karikoni edhe me njoftime në ekran dhe me një LED që ka në këndin e sipërm të djathtë, dhe që ndizet me të kuqe kur bateria është e dobët. Kur një ditë më shkëlqen e kuqe, atë natë e vë në karikim dhe e heq nga priza të nesërmen.

operacion

Një tastierë është për të shtypur, dhe kjo Artizanat Logitech është shumë komode falë madhësisë së tij të plotë, çelësave të tij me një udhëtim më të madh se tastierat e fluturave të Apple, është mjaft e qetë dhe shumë e rehatshme për t'u përdorur për disa orë pa probleme. Çelësat kanë një konkavitet të vogël në pjesën qendrore, dhe një madhësi dhe ndarje që i jam përshtatur shumë shpejt. Tastiera është gati të përdoret me Windows dhe me Mac, nuk do të humbni asgjë.

Por tipari yll i tastierës është padyshim rrota rrotulluese. Me të ne mund të kryejmë detyra të ndryshme, të gjitha ato konfigurohen nga aplikacioni Logitech Options që mund t'i shkarkoni nga faqja e internetit Logitech (lidhje). Lëvizni, lundroni midis desktopëve, rrotulloni imazhe, zmadhoni, merrni pamje nga ekrani… Mundësitë që keni kur konfiguroni funksionin e rrotave rrotulluese janë të mëdha dhe nëse nuk mund të gjeni atë që dëshironi midis atyre që përfshihen në aplikacion, gjithmonë mund të caktoni shkurtesat e tastierës në një gjest, kështu që mundësitë janë të pafundme.

Por ju gjithashtu mund të konfiguroni funksionet e timonit posaçërisht për secilin aplikacion, në mënyrë që kur të rrotulloheni në Chrome të lundroni nëpër skedat e hapura dhe kur ta bëni këtë në Word të lëvizni vertikalisht nëpër faqen që po shihni. Nëse keni pajisje të tjera të tilla si miu Mx Master ose Mx Master 2s, ose trackball Mx Ergo, mundësitë shumëfishohen, sepse duke shtypur një buton në Logitech Craft dhe duke bërë një gjest me miun do të keni funksione të reja të mundshme. Qëllimi është që ju të keni gjithçka në majë të gishtave tuaj pa qenë e nevojshme t'i hiqni ato nga tastiera, dhe kjo Artizanat Logitech e bën atë.

Mendimi i redaktorit

Tastiera Logitech Craft bie në dashuri me shikim të parë për modelin e saj, për cilësinë e konstruksionit dhe për veçoritë e tij siç është drita e pasme. Por Nëse e shoqëroni gjithashtu me pajisje të tjera të markës, së bashku me softuerin Logitech Options, mundësitë për të përmirësuar produktivitetin tuaj shumëfishohen. Me një çmim që zakonisht është rreth 150-160 € në Amazona, nuk do të gjeni ndonjë tastierë më të mirë për Mac tuaj.

Artizanat Logitech
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 5 yje
150 a 160
 • 100%

 • funksionalitetin
  Redaktori: 100%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Ndriçimi automatik i rregullueshëm dhe automatik
 • Rrota rrotulluese me funksione të personalizueshme
 • Dizajni dhe materialet kryesore
 • Tastierë shumë e rehatshme e plotë me tre kujtime

Contras

 • Përmirësimi i autonomisë

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ricardo dijo

  Tastiera është shumë e bukur dhe e bërë mirë, dhemb që duhet të lidhësh Bluetooth sa herë që ndizet dhe gjatë gjithë ditës. Një mut i rafinuar i vërtetë. Bateria nuk zgjat ose në befasi dhe rrota shërben si zbukurim sepse programe si Photoshop nuk funksionojnë dhe nuk bëjnë asgjë që një tastierë tjetër nuk e bën. Ashtë një humbje parash dhe një mashtrim Logitech.
  Dhe unë kam 2 vjet me tastierën që kurrë nuk ka punuar, ata e ndryshuan atë për një tjetër dhe të njëjtën gjë. Unë u ktheva në tastierën e Apple.