Bar Asnjë shërbim falas që parandalon prekjet aksidentale nga Touch Bar

Bar Asnjë

Ndonjëherë nuk e dini pse sistemi operativ i një pajisje nuk ju lejon të bëni diçka që në fillim duket e qartë. Apple prezantoi shiritin e tastierës në MacBooks Pro të saj Prekni Bar. Ideja është e mirë, zëvendësoni butonat e funksionit me një ekran të ndjeshëm në prekje që ndryshon funksionet e tyre në varësi të aplikacionit që po përdorni.

Problemi është se ky ekran i vogël mund të jetë shumë e ndjeshme ndaj prekjes dhe më shumë se një herë e prekni atë gabimisht, nëse po shkruani numra, për shembull, që janë vetëm më poshtë. Nëse kjo ju ndodh shpesh, Bar None është një aplikacion i thjeshtë për macOS që nuk ju lejon të goditni aksidentalisht Touch Bar.

Bar Asnjë është një aplikim i ri falas i Shaun inman i cili synon të parandalojë që ju të mos prekni aksidentalisht Touch Bar. Në varësi të cilës aplikacione, Touch Bar mund t'ju ndihmojë shumë. Problemi është se duke qenë kaq afër çelësave të numrave të rreshtit të poshtëm, mund të prekni aksidentalisht Touch Bar, dhe kjo është një sherr.

Ajo që bën kjo kërkesë është kyç shiritin e prekjes, në mënyrë që për të luajtur ndonjë nga funksionet e tij duhet ta bëni duke shtypur gjithashtu butonin fn. Me këtë tashmë shmangni prekjet aksidentale, pa humbur funksionalitetin e shiritit.

Vendosja e aplikacionit Bar None është shumë e thjeshtë. Pasi të instalohen, do t'ju duhet t'i jepni leje shtesë. Pastaj ju shkoni në cilësimet e tastierës për të konfiguruar Shiritin e Prekjes që të mbetet me tastet e funksionit.

Mund ta keni të konfiguruar që kur të shtypni tastin fn të ndryshojë në butonat e aplikacionit që po përdorni. Kjo veçori është diçka që duhet ta përfshini në versionet e ardhshme të MacOS si një mënyrë alternative për të përdorur Touch Bar pa pasur nevojë për një aplikacion të palës së tretë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.