Asnjë nga shfletuesit më të përdorur, përfshirë Safari, nuk do të miratojë zëvendësuesin e cookie-t të Google të quajtur FloC

Shumë janë përdoruesit që janë pak më lart se hunda e detyruar të rishikojnë lejet e kërkuara nga faqet e internetit që ne vizitojmë në mënyrë që të japim ose jo pëlqimin tonë për t'u gjurmuar. Shumë janë zgjidhjet e disponueshme në treg për bllokoni këto lloj mesazhesh, kështu që ato nuk janë më të dobishme.

Alternativa e Google ndaj cookies quhet FLoC, një teknologji kjo nuk është pritur mirë absolutisht nga askush, pasi ata e konsiderojnë atë më shumë një problem privatësie sesa një zgjidhje, kështu që asnjë teknologji nuk ka ndërmend të ofrojë mbështetje për ta, përfshirë Apple.

Javën e kaluar WorPress njoftoi javën e kaluar se do të çaktivizonte automatikisht Google FloC në të gjitha faqet e internetit të krijuara nga sistemi i tij i menaxhimit të përmbajtjes, një nga më të përdorurit në të gjithë internetin. Përveç WordPress, ata janë bashkuar së fundmi Microsoft me Edge Chromium, Mozilla Firefox, Opera, dhe madje edhe DuckDuckGo.

Shumica e këtyre kompanive e përshkruajnë Google FLoC si një pushtim të privatësisë, megjithëse kjo teknologji është krijuar pikërisht për ta parandaluar atë. Kjo teknologji e re, siç thuhet nga Google do të jetë shumë më e sigurt dhe private për të monitoruar përdoruesit, pasi që e bën këtë në nivelin e grupit dhe jo individualisht në mënyrë që të drejtojë reklamimin bazuar në të dhënat që janë mbledhur.

Në deklaratat nga The Verge për Microsoft, kompania nënshkruan:

Ne besojmë në një të ardhme ku uebi mund t'u ofrojë njerëzve privatësi, transparencë dhe kontroll, ndërsa mbështet modelet e përgjegjshme të biznesit për të krijuar një ekosistem të gjallë, të hapur dhe të larmishëm.

Ashtu si Google, ne mbështesim zgjidhje që u ofrojnë përdoruesve pëlqimin e qartë dhe nuk anashkalojnë zgjedhjen e konsumatorit. Kjo është arsyeja pse ne gjithashtu nuk mbështesim zgjidhje që përfitojnë nga sinjalet jo-konsensuale të identitetit të përdoruesit, të tilla si gjurmët e gishtave.

Industria është duke vazhduar dhe do të ketë propozime të bazuara në shfletues që nuk kërkojnë identifikime individuale të përdoruesve dhe propozime të bazuara në identifikim që bazohen në pëlqimin dhe marrëdhëniet e palës së parë.

Nga Mozilla, ata pretendojnë se janë studimi i propozimeve për reklama për të ruajtur privatësinë, përfshirë FLoC, por për momentin, ata nuk planifikojnë të ofrojnë mbështetje për këtë teknologji përmes Firefox.

Ne nuk besojmë në supozimin se industria ka nevojë për miliarda të dhëna për njerëzit, të mbledhura dhe të ndara pa dijeninë e tyre, për të dhënë reklama përkatëse.

Kjo është arsyeja pse ne kemi zbatuar Mbrojtjen e Gjurmimit të Rritur si parazgjedhje për të bllokuar më shumë se dhjetë miliardë gjurmues në ditë dhe ne vazhdojmë të krijojmë inovacione në mënyra të reja për të mbrojtur njerëzit që përdorin Firefox.

Reklamimi dhe privatësia mund të bashkëjetojnë. Dhe industria e reklamave mund të funksionojë ndryshe nga sa ka funksionuar në vitet e mëparshme. Shpresojmë të luajmë një rol në gjetjen e zgjidhjeve që ndërtojnë një rrjet më të mirë.

Edhe pse Apple nuk e ka komentuar këtë çështje përmes një deklarate zyrtare, pozicioni juaj në FLoC Ai u bë i qartë nga John Wilander, inxhinier i Apple WebKit, duke vlerësuar vendimin e shfletuesit Brave për të mos ofruar mbështetje për alternativën e Google ndaj cookies.

Megjithëse Google dominon tregun e shfletuesve desktop me një grusht të hekurt, nuk mund të zbatojë një zëvendësim për cookies në mënyrë të njëanshme nëse pjesa tjetër e shfletuesve në treg nuk do të ofrojnë mbështetje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Julian dijo

    Ojito. Pra, nëse ata kanë vendosur tashmë, por nuk mund të zbatojnë një teknologji të tillë, çfarë do të ndodhë me të gjithë?