Çfarë mund të blinte Apple me pasurinë e saj të pamasë?

mollë Isshtë kompania me kapitalizimin më të madh në botë dhe, edhe pse kohët e fundit gabimet me orën e saj i kushtuan 40.000 milion dollarë, gjithçka tregon se rritja e saj do të vazhdojë e pandalshme. Aktualisht, kompania e mollës së kafshuar mban diçka të ngjashme 193.500 miliardë dollarë kapital i parave të gatshme (Unë, me një medium, tashmë isha i kënaqur) megjithatë, ato shifra kaq të mëdha ndonjëherë janë të vështira për t'u kuptuar nga ata prej nesh që nuk i kemi parë kurrë, dhe as nuk do t'i shohim ndonjëherë. Pra, të kesh një ide më konkrete se çfarë do të thotë të kesh një shumë të tillë parash, pse të mos shohësh gjithçka që Apple mund të blinte.

Çfarë mund të blini ... dhe çfarë duhet të bëni

mollë atij i pëlqen të blejë biznese të vogla, lloji i fillestarëve që i shtojnë vlerë teknologjike pajisjeve të tij, por ai zakonisht nuk ndahet me më shumë se disa qindra milion dollarë (me përjashtim të qartë të Beats). Por nëse kompania do të godiste një hap të mirë dhe do të befasonte botën me një blerje të atyre që bëjnë histori, ata nga Cupertino mund të marrin përsipër çdo kompani teknologjike në botë përveç Google, Facebook, Amazon, Verizon dhe armikun e tyre të madh. mundi, Microsoft, megjithëse disa analistë sugjerojnë që duhet të prisni vetëm disa muaj në mënyrë që Apple të mund të blejë ndonjë nga tre të parat.

Apple gjithashtu mund të marrë Coca-Cola, dhe akoma do të kishte ndonjë ndryshim për një trill të vogël pasi kompania më me flluska ka një vlerë aktuale prej 178.000 milion dollarë.

Dhe nëse shkon për sport, Apple mund të blejë të gjitha ekipet që përbëjnë katër ligat amerikane NFL, MLB, NBA dhe NHL për futboll, bejsboll, basketboll dhe hokej, dhe atij do t'i mbeteshin më shumë se 70 miliardë dollarë për pajisje.

Kjo është një stërvitje nga imagjinata e pastër, unë dyshoj se Apple do të blejë pajisje Coca-Colas ose hokej. Megjithëse kompania bën shumë për mjedisin, për të drejtat e njeriut dhe bashkëpunon me fushata të tilla si lufta kundër AIDS-it ose tërmeti më i fundit në Nepal, tashmë në vend, dhe meqë ka shumë para të mbetura, pse të mos alokohen edhe më shumë para për këto dhe shkaqe të tjera? Sa më shumë që keni, aq më shumë mund të bëni.

BURIMI | Shikues


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.