Ata marrin më shumë se 600.000 dollarë në një ankand të një Apple I

Nuk është hera e parë dhe e fundit që një nga këta kompjuterë legjendar Apple I del në ankand dhe çmimet që disa prej tyre arrijnë të arrijnë janë vërtet spektakolare. Në këtë rast është një model Apple I që është plotësisht funksional dhe ai arriti të rritet në çmim pak më shumë se $ 600.00.

vërtet parashikimi i shitjeve për këtë pjesë muzeale ishte rreth 800.000 dollarë kështu që vlerësimi ishte edhe disi mbi atë që u mor në ankand. Edhe kështu, çmimi i marrë për këtë artikull koleksionisti na duket vërtet i pabesueshëm.

Artikulli i lidhur:
Një letër e shkruar nga Steve Jobs me specifikimet Apple-1 del në ankand

Modeli i këtij ankandi gjithashtu shton një histori dhe ai u ble nga Rick Conte në 1977 dhe ka qenë në duart e një OJQ që nga viti 2007. Apple I mbart disa dokumente me interes siç janë: dokumentacioni dhe një kopje e marrëveshjes midis Steve Jobs dhe Steve Wozniak, një seri dokumentesh mbi krijimin e vetë Apple dhe kartat e biznesit që ata shpërndanë për t'u bërë të njohur në ato vite.

Siç e dini tashmë (kjo është tashmë histori) Apple I janë mbledhur me dorë nga Steve Jobs, Steve Wozniak në garazhin e shtëpisë së prindërve të Jobs. Vetëm rreth 200 njësi u krijuan dhe ato u shitën pa një monitor, tastierë ose furnizim me energji elektrike, kështu që ato ishin tashmë të shtrenjta në ato ditë, por tani vlera e tyre është shumë më e lartë. Pas kësaj Apple I erdhi modeli i quajtur Apple II, për të cilin nuk ka kujtime shumë të mira pasi që nxiti krizën e parë të kompanisë së Amerikës së Veriut, një nga më seriozet në historinë e saj, nga e cila ata arritën të dilnin vite më vonë. Aktualisht, pak Apple I që ruhet mund të shiten me çmime vërtet të larta, siç është rasti me këtë njësi që arriti një shifër të mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)