Trojan macOS "Calisto", i zhvilluar në 2018, u zbulua në 2016

Studiuesit kanë zbuluar së fundmi Calisto Trojan, i gjetur në Mac të caktuar. Gjithçka duket se tregon se është paraardhësi i Proton Trojan, i cili u zbulua në vitin 2017. Ky Trojan merr formën e një skedari të kompresuar në formatin Apple DMG. Logjikisht i nënshkruar dhe pretendon të jetë aplikacioni i Internet Security X9 Mac i Intego. Çuditërisht, ky aplikacion është një paketë antivirus dhe sigurie.

Kompania e sigurisë kompjuterike Kaspersky, shton se data e lëshimit është e ngjashme me datën zyrtare të fillimit të aplikacionit, e cila lejon edhe përdoruesit e përparuar të mos dyshojnë për ndryshimin. 

Prandaj, përdoruesit që kanë shkarkuar programin Intego nga faqja zyrtare në internet nuk duhet të kenë ndonjë problem të madh, pasi ata kanë një version plotësisht të sigurt. Funksionimi i këtij malware na kërkon kredenciale të përdoruesit në një kuti të rreme identifikimi që është bindëse. Pas sigurimit të të dhënave, malware mbyllet duke ofruar mundësinë e ri-shkarkimit të softuerit nga faqja zyrtare e internetit.

Duke ju ofruar kredencialet, malware merr të dhënat tuaja të hyrjes dhe për këtë arsye ju mund të përdorni keychain, me fjalëkalimet dhe informacione të tjera të privilegjuara të ekipit tonë, të tilla si informacioni i navigimit, rrjetet sociale, ndër të tjera. Aftësia për të marrë informacion shkoi më tej, por ky proces ishte në zhvillim e sipër.

Siguria e vrimës së mollës Ky ngjitje nuk mund të kryhet nëse mbajmë masa minimale të sigurisë. Akoma, Apple vazhdon të zhvillojë sigurinë e saj për Mac. Në fakt, pajisjet më moderne do të mbroheshin nga Trojan falë Mbrojtjes së Sistemit të Integritetit (SIP) që Apple prezantoi në 2015 me El Capitan. Me këtë mbrojtje, Apple mbron skedarët kritikë për të shmangur modifikimin.

Shmangia e këtij sulmi, edhe nëse vjen nga 2016, është e mundur për sa kohë që ne nuk e çaktivizojmë SIP, ne kemi MacOS të azhurnuar dhe nuk shkarkojmë softuer ose skedarë nga burime jo të besueshme. Rekomandimi i parë është të shkarkoni çdo lloj programi kompjuterik nga Mac App Store, megjithëse shumica dërrmuese e zhvilluesve i mbajnë faqet e tyre të mbrojtura mirë për të shmangur ndërhyrjet në programet e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.