Automatizimi i zyrës në iPad

Javën e kaluar pamë se si microsoft hodhi hapin e tij të shumëpritur, por të vonuar dhe nxori pakon e tij Office (Word, Excel dhe Power Point) për iPad. Kështu këtë javë, dhe pasi analizuan të dhënat e shkarkimit, sipas të cilave, tre programet e Office-it e kanë vendosur veten shpejt në mes të Aplikacionet më të shkarkuara nga App Store, siç u njoftua, me një cicërimë kurioze, CEO i Microsoft Satya Nadella, në Twitterin e tij personal (@satyanadella), është e nevojshme të dini se si duhet të punojë stafi i automatizimit të zyrës IOS, të njohim Aplikacionet kryesore dhe alternative dhe si na ndihmon secili, në mënyrë që në fund të zgjedhim atë që i përshtatet më mirë nevojave tona.

iWork, krijimtari për pushtet

Ne e filluam, si mund të ishte ndryshe nga une punoj, suita e zyrave krijuar nga Apple, për Apple dhe për njerëzit e Apple. Kjo do të duhet të marrim parasysh pasi do të shënojë disa nga karakteristikat e tij kryesore që e bëjnë atë të fortë dhe të dobët në të njëjtën kohë.

Kjo paketë përbëhet nga Faqet (përpunues teksti), Numrat (spreadsheets) dhe Kryesor (prezantim me diapozitivë) të gjitha këto aplikacione me ato përkatëse prek mollën Çfarë është ajo prekje? Epo kreativiteti, dinamizmi, shumëzimi i mundësive për të dhënë një skedar të thjeshtë që prek jetën. Le të themi që ju largoheni nga monotonia dhe maturia e Microsoft, pa kjo paraqet një humbje të funksionalitetit. Për më tepër, në aspekte të tilla si koha me pajisje, mollë kufizohet me përsosmërinë që, une punoj, punon drejtpërdrejt me icloud, si ti mushama. Sa për pajtueshmëri me skedarët e Microsoft (i cili gjithmonë është vënë në pikëpyetje), duhet thënë se befasi, pasi që këto mund të hapen dhe redaktohen nga të gjitha Aplikacionet e  une punoj (Faqet, Numrat, Dhe Kryesor) pa asnjë problem.

Padyshim që jo gjithçka do të jetë mirë. Brenda pjesës më pak të mirë, duhet të theksohet se une punoj mund të lërë diçka për të dëshiruar në përdorime thjesht profesionale, Ajo që Microsoft e quan Paketa e Biznesit, nuk e zbaton atë mollë. Dhe kjo është arsyeja pse Office është suita më e përhapur për përdorime profesionale, sepse përqendrohet në punë, duke lënë pas aspekte krijuese që, sipas Microsoft dhe të gjithë klientëve të saj, do të përdoren tashmë në zona më pak "serioze".

Zyra, efikasiteti i gjithmonë, çmimi i gjithmonë

Me aludime, ne do të vazhdojmë me shtesat më të fundit të rëndësishme të App Store, pako Microsoft Office, i përbërë, natyrisht, nga Fjalë, Lë pas y Power Point.

Zyra për iPad është këtu

Në radhë të parë dhe siç e pamë tashmë në një postim tjetër në të njëjtën faqe, ka mbërritur vonë dhe gabim. Duke filluar nga ajo bazë, duket se ne nuk do të jemi në gjendje të themi asgjë të mirë, por le të mos harrojmë se këto janë aplikacione të Microsoft-it, me atë që përfshin e gjithë kjo, e keqe dhe e mirë (siç ndodhi me mollë) Me këtë dua të them se ato janë aplikacione me një emër shumë të fuqishëm prapa, që shumica prej nesh e njohin dhe shoqërohen shpejt me të funksionimi, efektiviteti tashmë kanë punuar me ta për vite me rradhë pra, pa marrë parasysh sa të reja janë, "Ata nuk do të na kapin kurrë më".

Në këtë kuptim, tre aplikacionet e paketës Office janë i lehtë për t’u përdorur, intuitiv, megjithëse është paradoksale, e thjeshtë dhe e njohur. POR ato nuk janë të përqendruara në një përdorues mesatarisht të ulët i cili në jetën e tyre të përditshme nuk i kalon tre ose katër dokumente në javë. Duke pasur parasysh çmimin e saj, (Paketa që lejon redaktimin e dokumenteve, Office 365, kërkon një pajtim prej 99 Euro në vit) përdoruesi i cili vendos ta paguajë atë, duhet të punojë praktikisht gjatë gjithë ditës me fletëllogaritëse ose dokumente Word, në mënyrë që të përfitojë vërtet nga pagesa e kësaj shume. Në këtë anë, përsëri tregohet se Office për iPad është kryesisht për përdorim profesional. 

Nuk mund të ndaloj së foluri për Office pa theksuar diçka që më duket themelore. Në aspektin e koha të dokumenteve me pajisje të tjera (për shembull iPad-PC) këto aplikacione lënë shumë për të dëshiruar, pasi që, fjalë për fjalë, ata ju detyrojnë të përdorni renë e tyre: "One Drive", duke lënë mënjanë opsione aq të përhapura (ose më shumë) sa janë "Google Drive "ose" Dropbox " (dhe padyshim që imagjinoj se ata e kanë konsideruar icloud).

Google Drive, e panjohura e madhe

Më në fund e gjejmë Një tjetër alternativë, më të qetë dhe për këtë arsye më pak të njohur, por me mjaft potencial dhe në të njëjtin nivel të funksionalitetin sesa dy të mëparshmit. Ne po flasim për Disku i Google, Kompleti i zyrës së Google. Para së gjithash, duhet thënë se është plotësisht falasMe këtë dua të them që nga minuta e parë do të jeni në gjendje të shikoni dhe redaktoni dokumente, nuk ka nevojë për pajtime, madje as çdo vit, ndaj ndonjë shërbimi shtesë, gjë që e bën këtë grup aplikacionesh a alternativë e qartë për përdoruesit amator. Lehtësia e përdorimit është gjithashtu një plus, me një ndërfaqe e pastër dhe intuitive, megjithëse diçka i kufizuar kur redaktoni diapozitivët pasi nuk ju lejon të futni shënime ose komente për to. koha, siç është në rastin e iWork mjaft efektive, duke lejuar opsionin e punë e njëkohshme dhe duke i bërë ndryshimet të dukshme praktikisht menjëherë, në këtë rast sinkronizimi në fjalë bëhet me anë të Disku i Google ose Dropbox. Lidhur me përputhshmërinë me formatet e kompleteve të tjera, duhet të merret parasysh se është krejtësisht të pajtueshme me ndonjërën prej tyre.

Përfundim

Pas kësaj i shkurtër ekspozitë e përfitimeve dhe defekteve të atyre që janë aktualisht Aplikacionet më të fundit për sa i përket automatizimit të zyrës, duhet të përfundojmë me një të vogël rekomandim kur zgjedhni njërën ose tjetrën. Rekomandimi im, bazuar në përvojën personale, është që ju keni borxh udhëzoni përmes përdorimit që vërtet do t'u jepni aplikacioneve, dhe më shumë duke pasur parasysh se njëri prej tyre (Office) ka një kosto pajtimi prej 99 Euro në versionin e tij të plotë. Për këtë arsye, nëse përdorimi nuk do të ndodhë nja dy dokumente Word, një fletëllogaritëse dhe një prezantim tjetër diapozitivësh një javë për shkollë, universitet ose punë (dhe për sa kohë që dëshironi t'i redaktoni ato me iPad ose iPhone) mos u shqetësoni as duke marrë parasysh mundësinë për të shkarkuar Office për iOS (Do të zgjidhja direkt për të une punoj), por sidoqoftë nëse përdorimi që do të jepni është profesional, domethënë, nga mëngjesi duhet të trajtoni shumë të dhëna, të shkruani tekste zyrtare ose profesionale dhe në të njëjtën kohë të organizoni një prezantim diapozitivësh për një klient shumë të rëndësishëm, pa dyshim, ju vlerësoni opsionin Office. Personalisht, për përdorim profesional, unë ende do të qëndroj me iWork, por për shijet, ngjyrat dhe fanatizmin tim.

Në këtë tabelë përmbledhëse mund të shihni më qartë se çfarë ofron çdo suitë:

 

  Leximi i dokumenteve Redaktimi i skedarëve Hapësirë ​​për version falas Hapësirë ​​shtesë
Zyra për iPad Pa pagesë Nga 79 euro në vit 7 GB në OneDrive Nga 50 në 200 GB nga 25 euro në vit
une punoj Pa pagesë Pa pagesë 5 GB në iCloud Nga 10 në 50 GB shtesë nga 16 euro në vit
Google Drive Pa pagesë Pa pagesë 15 GB në Google Drive Nga 100 GB në 30 TB nga 23,88 euro në vit

 

Google Drive - hapësira ruajtëse (Lidhja e AppStore)
Google Drive - hapësira ruajtësefalas
Microsoft Word (Lidhja e AppStore)
Microsoft Wordfalas
Microsoft Excel (Lidhja e AppStore)
Microsoft Excelfalas
Microsoft PowerPoint (Lidhja e AppStore)
Microsoft PowerPointfalas

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oxna dijo

  Zyra falas? Genjej Falas, ju keni vetëm mundësinë e shikuesve të skedarëve që zënë shumë. Për të qenë në gjendje të përdorni të gjitha funksionet duhet të paguani 80 € në vit.

  Me Iworks ju keni të gjitha funksionet për 9 € të aplikacionit dhe pa paguar kurrë më