Aventurat më të mira grafike për Mac

Thimbleweed Park

Aventurat grafike u bënë të njohura në fillim të viteve nëntëdhjetë me tituj fantastikë si saga e Monkey Island, Larry, Indiana Jones për të përmendur ato që të gjithë ne që filluam të krehim flokët gri (nëse kemi flokë) ne e dimë dhe kemi luajtur. Ndërsa vitet kaluan, kjo zhanër u zhduk praktikisht nga tregu.

Deri më sot, mbetet shumë e vështirë për të gjetur lojëra aventureske, për të mos thënë e pamundur. Shumë pak janë studiot që i kushtojnë burime këtij lloji të lojës, padyshim për arsye ekonomike. Për fat të mirë, ne gjithmonë do të kemi studiot e vogla të pavarura për të përmbushur dëshirat tona nga e kaluara.

Në këtë artikull, unë jam përpjekur të mbledh lojërat aventureske që ne kemi në dispozicion për Mac, aventura grafike siç e kemi njohur gjithmonë këtë lloj loje, me dialogë qesharakë, mundësi të ndryshme ndërveprimi dhe ku duhet të godasim kokën për të shmangur situatat, të cilat nganjëherë janë më absurdet.

Gjithashtu, unë kam marrë licencën për të shtuar tituj të tjerë që mund të konsiderohen lojëra pseudo aventureske, ku dialogu mungon, por na tregon një histori ku duhet të ndërveprojmë me mjedisin tonë dhe personazhet që na rrethojnë në mënyrë që të kryejmë misionin tonë.

Nëse doni të ndaloni të humbni orët tuaja të kota duke parë televizion, ose duke kërkuar seriale për të parë në Netflix, unë ju ftoj të hidhni një vështrim në këtë përmbledhje të aventurave grafike dhe pseudo aventurë aventureske në dispozicion për Mac (Jo se ka shumë mundësi të tjera as për PC) Të gjitha lojërat që unë ju tregoj në këtë artikull kanë tekstet e përkthyera në Spanjisht, por, në shumicën e tyre, jo zërat. Nëse tekstet në spanjisht nuk gjenden, unë e tregoj atë në artikull.

Thimbleweed Park

Thimbleweed Park

Gjëja e parë që duhet të themi në lidhje me këtë titull është se pas tij qëndrojnë lTë njëjtët krijues të Monkey Island dhe Manic Mansion, kështu që çdo ngjashmëri me ata tituj ka një shpjegim më shumë se të thjeshtë. Siç mund ta lexojmë në përshkrimin e lojës, Thimbleweed Park është një qytet me 80 të çmendur, i vendosur në 1987 dhe ku duhet të hetojmë një krim.

Thimbleweed Park

Kjo lojë vë në dispozicionin tonë një ekip deri në 5 personazhe të ndryshëm për të punuar si ekip dhe për të zbuluar pse kufoma që është shfaqur buzë lumit nuk ka rëndësi për asnjë nga banorët e këtij qyteti. Gjatë gjithë lojës, ne duhet të kryejmë enigma të ndryshme për të vazhduar të zbulojmë se çfarë ndodh vërtet në këtë qytet.

Thimbleweed Park na ofron dy mënyra loje: të rastësishme dhe të vështira. Edhe pse zërat janë në anglisht, tekstet përkthehen në spanjisht. Për të shijuar këtë titull, Mac-i ynë menaxhohet nga OS X 10.7 ose më i ri dhe një procesor 64-bit. Isshtë me çmim 21,99 euro në Mac App Store. Nëse jemi përdorues të Steam, mund të zgjedhim ta blejmë në atë platformë, pasi çmimi i saj është 19,99 euro.

Dita e Tentakle Remastered

Dita e Tentacle, një tjetër klasik nga vitet '90, ishte pjesa e dytë e Rezidencës Maniake, nga të njëjtët krijues të Parkut Thimbleweed. Si në Steam ashtu edhe në Mac App Store kemi në dispozicion një version të rimaster të këtij klasiku të aventurave të udhëtimit në kohë, ku tre miq duhet të punojnë së bashku për të parandaluar pëlhurën vjollcë nga pushtimi i botës.

Riparimi i këtij titulli gjendet si në dizenjot e bëra me dorë ashtu edhe në tingullin, muzikën dhe efektet (asgjë për të parë se si tingëllonte në Sound Blaster). Nëse e keni luajtur këtë lojë nga vitet '90 dhe doni ta bëni përsëri me pixel si grushta, mund ta bëni gjithashtu përfshin versionin klasik.

Dita e Tentakle Remastered është në dispozicion në Steam për 14,99 euro dhe në Dyqani Mac App për 16,99 euro.

Fandango e zymtë rimersohet

Grim Fangando na vë në vend të Manny Calavera, një agjent udhëtimesh nga Departamenti i Vdekjes, puna e të cilit është të shesë pako luksoze për shpirtrat në udhëtimin e tyre katër-vjeçar në Pushimin e Përjetshëm. Por jo gjithçka është idilike në parajsë. Në këtë titull, ne duhet ta ndihmojmë Manny të shpëtojë nga një komplot që mund të rrezikojë jetën e protagonistit tonë. Ky version është ribërë me grafikë, tinguj dhe muzikë të re, një lojë që ndërthur filmin klasik noir dhe folklorin meksikan.

Grim Fandando Remastered është në dispozicion në Steam për 14,99 euro dhe në Dyqani Mac App për 16,99 euro.

Full Throttle Remastered

Full Throttle ishte një aventurë grafike që pa dritën në 1995 dorë për dore, edhe një herë, nga LucastArts, si shumica e titujve që ju tregojmë në këtë artikull. Trottle i plotë na vë në vend të Ben Throttle, drejtuesit të bandës së motorëve Polecats, një bandë që përfshihet në një lëmsh ​​të motorëve, kaosit dhe vdekjes.

Kjo aventurë grafike u rikthye në treg 5 vjet më parë, me një botim të ribërë me Imazhe 3D të vizatuara me dorë me rezolucion të lartë me muzikë dhe tinguj të cilat gjithashtu janë ribërë për të përfituar nga përparimet në këtë fushë. Ashtu si në titujt e tjerë, ky version na ofron versionin klasik dhe atë të rimasteruar, duke na lejuar të përzihemi audio dhe grafikë të të dy versioneve.

Throttle Full është në dispozicion në Steam për 14,99 euro dhe në Dyqani Mac App për 16,99 euro.

Broken Age

Edhe një herë takojmë një nga krijuesit, Tim Schafer, prapa shumicës së lojërave aventureske që erdhi në treg falë Luscas Film, ku ai krijoi ishullin Monkey, Maniac Mansion, Full Throttle, Grim Fandango saga ndër të tjera. Për të realizuar këtë projekt, i cili doli në treg në vitin 2014, ai krijoi një fushatë Kickstarter që theu rekorde.

Ashtu si shumica e titujve të saj, Broken Age, ajo na ofron grafikë të bukur të pikturuar me dorë dhe a Fonogram orkestral që ia vlen të kujtohet (shitet në mënyrë të pavarur në Steam). Në këtë titull, takojmë Vella dhe Shay, dy adoleshentë që gjenden në situata të ngjashme në botë të ndryshme, të cilëve u duhet të ndihmojmë për të përballuar aventura të papritura.

Çmimi i Broken Age on Steam është 12,99 euro ndërsa në Dyqani Mac App është 16,99 euro.

Indiana Jones dhe Fati i Atlantis

Indiana Jones dhe Fati i Atlantis

Po, ju po lexoni mirë. Kjo klasike e lojrave aventureske që të gjithë ne në një moshë kemi luajtur, është në dispozicion për Mac, në të njëjtin version dhe të njëjtën grafikë si 1992. Por jo gjithcka mund te ishte bukur meqenëse gjejmë dy pengesa të rëndësishme:

  • Loja është në dispozicion vetëm në anglisht.
  • Punon vetëm në versione para macOS 10.15 Catalina. Duhet të mbahet mend se ky version i macOS nuk ofron më mbështetje për aplikacionet 32-bit.

Nëse gjuha nuk është problem, ju mund të zgjidhni instaloni Windows 10 në kompjuterin tuaj përmes Bootcamp, Parallels ose VMWare dhe shijoni këtë titull. Kur blejmë një lojë në Steam, ne blejmë të gjitha versionet e lojës, domethënë për Windows, macOS dhe Linux nëse do të ishte kështu.

Indiana Jones dhe Fati i Atlantis është në dispozicion në Steam për 4,99 euro.

Indiana Jones dhe kryqëzata e fundit

Indiana Jones dhe kryqëzata e fundit

Një titull që ju me të vërtetë e shijonit si fëmijë ishte Indiana Jones dhe Kryqëzata e Fundit, një titull i vitit 1989 që është gjithashtu i disponueshëm në Steam për 4,99 euro, por me të njëjtat pengesa që takojmë në Indiana Jones dhe Fati i Atlantis.

Indiana Jones dhe Kryqëzata e Fundit është në dispozicion në Steam për 4,99 euro.

vegjë

përvijohet

Tituj të tjerë të Lucas Arts që arritën në tregun e lojërave video në formën e aventurës grafike ishte LOOM, megjithëse kjo nuk ishte aq i suksesshëm sa të tjerët. Ashtu si dy titujt e Indiana Jones, kjo lojë është në dispozicion vetëm në anglisht dhe nuk është në përputhje me macOS Catalina.

Loom është në dispozicion në Steam për 4,99 euro.

Machinarium

Machinarium na vendos në vend të Josef, një robot i cili duhet të shpëtojë të dashurën e tij Berta nga Vëllazëria e Black Hat. Ky titull, si të gjithë ata që ofrohen nga studioja e pavarur e zhvillimit të lojërave Amanita Design, është një aventurë, eksplorim dhe lojë me enigmë me një estetikë steampunk.

Bota e Machinarium, siç na bën të kuptojmë, është e populluar vetëm nga robotë, robotë të formave të ndryshme dhe me funksionalitete të ndryshme. Të gjitha sfondet e lojës, si personazhet kanë qenë dora e vizatuar dhe komunikimi me personazhet e tjerë bëhet përmes animacioneve dhe simboleve.

Machinarium ka një çmim në Steam prej 14,99 euro ndërsa në Dyqani Mac App është 16,99 euro.

Botanicula

Botanicula është një tjetër nga titujt fantastikë që studioja Amanita na vë në dispozicion. Këtë herë, është një lojë aventureske me shumë prekje me humor. Botanicula na prezanton me pesë krijesa të vogla që jetojnë në një pemë të cilët janë të detyruar të shkojnë në një aventurë për të shpëtuar farën e fundit të pemës së tyre, një pemë që është infektuar nga parazitë të këqij.

Botanicula ka një çmim me avull prej 9,99 euro, ndërsa në Dyqani Mac App është 10,99 euro.

Samorost 3

Samorost 2 vazhdon sagën e suksesshme të lojërave indie Samorost dhe Samorost 2, me një titull të aventurave të eksplorimit, aventurave dhe enigmave të të njëjtët krijues si Machinarium dhe Botanicula. Në këtë titull ne luajmë rolin e një gnome që përdor një flaut magjik për të udhëtuar nëpër kozmos për të kërkuar origjinën e instrumentit të tij muzikor.

Samorost 3 ka një çmim në Steam prej 19,99 euro, ndërsa në Dyqani Mac App është 21,99 euro.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.