Avid dhe Premiere do të pranojnë formatin Apple ProRes RAW

Megjithëse secili prodhues përdor një kodim të ndryshëm për formatin e tij të videos, nuk dëmton që këto formate janë në përputhje me programe të ndryshme redaktimi. Nëse ato janë gjithashtu formate profesionale, nuk ka shumë kuptim që një format i Apple nuk është i pajtueshëm në Adobe ose Vice anasjelltas

Kjo është ajo që programuesit duhet të kenë menduar Avid dhe Premiere, tashmë punojnë në një version të ardhshëm të softuerit të tyre me kodimin pranues RAW RAW, amtare në Apple. Më shumë nëse është e mundur kur gjithnjë e më shumë pjesë e punës bëhet në një program dhe përfundon në një tjetër.

Sipas njoftimeve të kompanisë në të kaluarën IBC 2019, të dyja Kompozitori për Media 2019 si një azhurnim i Premiera CC, do të lejojë importimin në formatin ProRes RAW. Por kjo marrëveshje është dykahëshe, pasi Apple njofton se kodet në Formatet DNxHR dhe DNxHD nga Avid do të jetë i pajtueshëm me macOS, në azhurnimet e ardhshme. Në mënyrë të parashikueshme do t'i gjejmë në azhurnimin e ardhshëm të Final Cut Pro X. Të jesh në gjendje të punosh në Final Cut Pro X dhe të kalosh pjesën e punës te Premiere CC ose anasjelltas, mund të jetë një realitet që këtej e tutje.

Apple ka përdorur versionin "e madh" të ProRes që nga Prilli 2018. Që nga ajo kohë Mac-et më të fuqishëm mund të modifikojnë ngjyrën dhe ndriçimin me një mori rregullimesh dhe saktësie të madhe. Premiere CC do të mbështesë plotësisht ProRes RAW, siç na tregon 4Kërkuesit në të tijën artikull. Në raste të tjera, ne duhet të shkojmë te një plotësues shtesë. Prandaj, çdo azhurnim nuk do të kërkojë rregullime shtesë dhe do të jetë në përputhje me formatet dhe funksionet e tjera.

Dyshimet që lindin janë nëse do të jetë në përputhje me përdoruesit e PC Premiere. Do të ishte perfekte për punë ekipore pavarësisht nga sistemi operativ që ka çdo përdorues. Ne shpresojmë për një azhurnim nga Final Cut Pro X në të njëjtën kohë që Apple nxjerr në shitje Mac Pro. Në atë kohë do të shohim se çfarë lajmi ka planifikuar Apple për muajt e ardhshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.