AWS shton Mac mini me procesorin M1 në platformën e tij të ruajtjes

AWS e Amazon mbështet macOS Big Sur

Pak muaj më parë, Jeff Bezos la postin e shefit ekzekutiv të Amazon për t'iu përkushtuar projektit të tij hapësinor. Në postin e tij, Andy Jasy hyri, Shefi i Shërbimeve të Uebit të Amazon (AWS) praktikisht që nga ardhja e saj në treg, platforma kryesore e ruajtjes së cloud e ndjekur nga Azure e Microsoft.

Në fund të vitit 2020, AWS filloi të ofronte akses në disqet Mac mini me procesorë Intel, si një mjet qira për orë, një shërbim për ekipet e zhvilluesve të aplikacioneve. Për disa muaj, kompania Scaleway, komentoi për të ofruar të njëjtin shërbim, por me modelin M1.

CTO i Amazon, Werver Vogels, ka njoftuar në Amazon ri: shpik atë Tani janë në dispozicion Mac mini me procesorin M1 kështu që ekipet e zhvilluesve mund t'i përdorin ato për orë të tëra, kur u nevojiten.

Në këtë ngjarje, Amazon pretendon se modelet e reja ofrojnë 60% më shumë performancë Me çmim se Mac EC2 i bazuar në X86 qëndron për ngarkesat e punës për ndërtimin e aplikacioneve iOS dhe macOS.

Në këtë mënyrë, zhvilluesit mund testoni në distancë se si funksionojnë aplikacionet tuaja me harduerin Apple. Fillimisht, disponueshmëria e kësaj pajisjeje është e kufizuar në vetëm dy rajone të Shteteve të Bashkuara:

  • Shtetet e Bashkuara perëndimore - Oregon
  • Shtetet e Bashkuara Lindore - Virxhinia Veriore

Për momentin nuk e dimë se kur planifikon AWS zgjerimi i disponueshmërisë së këtyre pajisjeve në më shumë vendePor duke pasur parasysh se është platforma cloud më e popullarizuar dhe e përdorur gjerësisht në botë, të paktën midis bizneseve, nuk duhet të zgjasë shumë.

Si promovim i nisjes, përdorimi i Mac mini me procesorin M1 ka çmim 0,6498 dollarë, një çmim që do të rritet në 1 dollarë në orë kur të përfundojë promovimi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)