Përditësim i rëndësishëm i sigurisë për macOS Mojave dhe Catalina

MacOS

Së bashku me lëshimi i macOS 11.5, azhurnimet e sigurisë kanë mbërritur si për macOS Catalina ashtu edhe për Mojave. Riparimet e përfshira janë për gabime që mund të çojnë në aplikacione me qëllim të keq që fitojnë qasje në rrënjë, kod arbitrar që ekzekutohet me privilegje të kernelit dhe më shumë. Ka më shumë se 20 rregullime sigurie për macOS Catalina dhe Mojave. Për shumë përdorues, rreziku i këtyre çështjeve të sigurisë mund të jetë i ulët, por disa janë potencialisht seriozë, këto janë azhurnime të rëndësishme për t'u instaluar.

Apple është akoma në dijeni të versioneve të ndryshme që janë në tregun e macOS në treg. Kjo është arsyeja pse ajo sapo ka lëshuar përmirësime të sigurisë në sistemet operative Mojave dhe Catalina. Më shumë se 20 rregullime sigurie Megjithëse duket se ato nuk mund të ndikojnë tek ne si përdorues mesatar, duhet të kemi parasysh se ato janë thelbësore për të na mbajtur gjithnjë të sigurt nga çdo qenësi e natyrshme.

Thjesht duhet të shkojmë Preferencat e sistemit> Përditësimi i softuerit> Rreth këtij Mac> Përditësoni softuerin dhe shikoni nëse azhurnimet janë gati. Le të shohim se cilat janë rregullimet, ndër shumë të tjera që janë shpërndarë për macOS Catalina:

 • Një aplikacion mund të ekzekutojë një kod arbitrar me privilegjet e kernelit. Beenshtë rregulluar duke përmirësuar vlefshmërinë e inputit.
 • Hapja e një skedari të krijuar me qëllim të keq mund të çojë në përfundimi i papritur i aplikimit ose ekzekutimi i kodit arbitrar. Wasshtë rregulluar, duke hequr kodin e prekshëm.
 • Një sulmues lokal mund të shkaktojë një përfundim të papritur të aplikimit ose ekzekutim arbitrar të kodit. Zgjidhet falë faktit se kontrolle të përmirësuara.
 • Një aplikacion me qëllim të keq mund të fitojë privilegje nga root në Bluetooth. U zgjidh duke përmirësuar administratën e shtetit.
 • Një aplikacion me qëllim të keq mund të fitojë privilegje hyrjeje rrënjë në CoreStorage. U rregullua, duke përmirësuar vlefshmërinë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.