Microsoft përditëson OneDrive për të punuar vendas në Mac M1

Onedrive M1

Microsoft ka njoftuar planet për të azhurnuar aplikacionin e tij OneDrive në që punon vendas në Mac M1 të Apple në fund të vitit 2021, së bashku me përmirësime të tjera të planifikuara të performancës. OneDrive aktualisht është në dispozicion me Rosetta 2 në sistemet M1.

Në fund të këtij viti, Microsoft do të azhurnojë aplikacionin Mac për të ekzekutuar në makineritë M1. OneDrive aktualisht është në dispozicion me Rosetta 2 në sistemet M1.
Gjithashtu është planifikuar një azhurnim që do të mundësonte lëvizjen e njohur të dosjeve (KFM) për përdoruesit e macOS. KFM lejon njerëzit që përdorin OneDrive të kenë qasje në skedarë në pajisje dhe aplikacione të ndryshme dhe ndryshimet do të sinkronizohen automatikisht me OneDrive. Gjithashtu, nëse një përdorues kryen një azhurnim të pajisjes, KFM mund të ngarkojë automatikisht të gjithë skedarët e rinj në OneDrive.
Profesionistët gjithashtu mund të përdorin një pronë të sfondit për të lëviz automatikisht përmbajtjen e dosjeve të desktopit, dokumente dhe fotografi për OneDrive. Do të përmirësojë gjithashtu përvojën e sinkronizimit OneDrive për përdoruesit e macOS, e cila do të bazohet në platformën e re të ofruesit të skedarëve të Apple. Përditësimi do të përmirësojë përvojën e Gjetësit për OneDrive, duke qenë i dukshëm në "vendet" në shiritin anësor të Finder.

Ka mundësi përdorni raportet e menaxhimit sinkronizo në të ardhmen. Administratorët do të jenë në gjendje të shikojnë raporte të hollësishme për përdoruesit e macOS që ekzekutojnë OneDrive Sync dhe çdo gabim që ata mund të përjetojnë.

Si një pilulë shtesë mund të themi se në fund të qershorit, përdoruesit e iOS dhe iPadOS do të jenë në gjendje redaktoni dokumentet e Zyrës që ata kanë shënuar për përdorim jashtë linje në aplikacionin celular të aplikacionit Microsoft. Skedarët e redaktuar do të sinkronizohen me OneDrive sapo një përdorues të kthehet në internet. Kjo do t'u lejojë përdoruesve të marrin vendet ku u ndalën nga një pajisje tjetër më vonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.