Azhurnimi i pajtueshmërisë RAW për kamerat dixhitale 6.19

 

kanun i papërpunuar

Ne vazhdojmë me azhurnimet por në këtë rast është një azhurnim i pajtueshmërisë RAW për kamerat dixhitale, duke arritur në versionin 6.19 Në këtë version të ri, 8 modele të aparatit dixhital janë shtuar me mbështetje për kapjet e bëra në formatin RAW.

Pas 4 muajsh nga azhurnimi i fundit në të cilin shtohen kamerat dixhitale me mbështetje për këtë format, ne tashmë kemi versionin 6.19 dhe cili me siguri do të jetë i fundit në OS X El Capitan. Nëse dëshironi të shihni ose konsultoheni me listën e gjatë të kamerave të pajtueshme me këtë format, është më mirë të vizitoni tuajin faqja në internet e mollës ku do të gjeni lista e plotë e kamerave të përputhshme.

mollë e gjallë

Kamerat e reja të shtuara nga Apple Në këtë azhurnim të listës së gjatë të përputhshme me formatin RAW, ato janë si më poshtë:

 • X-E2 Fujifilm
 • Fujifilm X70
 • Leica S (Lloji 007)
 • Leica XU (Tipi 13)
 • Nikob D500
 • Panasonic Lumix DMC-ZS60 / DMC-TZ80
 • Sony Alpha ILCE-6300
 • Sony Alpha SLT-A68

Nëse keni ndonjë nga këto modele të kamerës dixhitale dhe përdorni formatin RAW për të marrë fotot tuaja dhe më pas t'i redaktoni ato në Mac pa humbur cilësinë e mirë që ky format na ofron në foto, ato tani janë në përputhje me OS X të fundit. Mos harroni se mund të përdorni versionin e ri direkt nga menyja > Dyqani i aplikacioneve ose hyrja direkt nga aplikacioni Dyqani i Aplikacioneve Mac> Përditësimet. Megjithëse nuk jeni nga ata që përdorin formatin RAW për fotografi ose nuk keni ndonjë nga këto aparat fotografik dixhital, ju këshillojmë të instaloni këtë azhurnim të lëshuar nga Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.